Haberler Kemik suyunun faydaları saymakla bitmiyor!

Haberler

1haberler Çoğu hayvanın kemiklerinden elde edilebilir

Haberler Çoğu hayvanın kemiklerinden elde edilebilir

Kemik suyu kullanımı tarih öncesi zamanlara kadar dayanmaktadır. Hayvanların kemik, eklem ve toynakları gibi yenmeyen parçaları kaynatılarak et suyuna dönüştürülmektedir. Çoğu hayvanın kemikleri kaynatılarak kemik suyu elde edilebilmektedir. Domuz eti, sığır eti, dana eti, tavuk eti, hindi eti bu hayvanlar arasında sayılabilir.  

2haberler Vitamin ve mineraller sayesinde besleyicidir

Haberler Vitamin ve mineraller sayesinde besleyicidir

Kemik suyu içerisinde bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde çok besleyicidir. Hayvan kemikleri magnezyum, fosfor, kalsiyum, potasyum bakımından çok zengindir. Bu mineraller kemiklerin oluşması ve güçlenmesi için oldukça gerekli minerallerdir. Kemik suyunda kullanılan ilik A, K vitamini, çinko, selenyum, bor ve omega-3, omega-6 yağ asitleri açısından zengindir.  

3haberler Kolajen bakımından zengindir

Haberler Kolajen bakımından zengindir

Hayvan kemikleri aynı zamanda kolajen proteinini de içermektedir. Kolajen de vücut yapısını koruyan en temel maddedir. Tendonlarda, bağlarda ve kemiklerde bulunur.  Kolajen yaşlanmayı geciktirmektedir ve vücudun zinde kalmasını sağlamaktadır. 

4haberler Sindirimi kolaydır

Haberler Sindirimi kolaydır

Kemik suyunun sindirimi kolaydır aynı zamanda diğer besinlerin sindirimine de yardımcı olmaktadır. Kemik suyu içerisinde bulunan jelatin sindirim sisteminde bulunan suya bağlanmaktadır. Böylece besin maddeleri bağırsaklarımızdan daha kolay geçebilmektedirler.

5haberler Kemik suyunun faydaları saymakla bitmiyor

6haberler İçeriğindeki arginin ve glisin anti-inflamatuar etki yaratmaktadır

Haberler İçeriğindeki arginin ve glisin anti-inflamatuar etki yaratmaktadır

Kemik suyu içerisinde arginin ve glisin aminoasitleri bulunmaktadır. Bu aminoasitler güçlü anti-inflamatuar etkilere sahiptirler. Yapılan bir çalışmada astımlı farelere oral yolla arginin takviyesi verilmiştir. Arginin takviyesi alan farelerin solunum yolu inflamasyonlarının azaldığını ve astım semptomlarının iyileştiği gözlemlenmiştir.    

7haberler Eklem ağrılarını azaltabilir

Haberler Eklem ağrılarını azaltabilir

Ayrıca kemik suyunda bulunan kıkırdakta glukozamin ve kondroitin bulunur. Yapılan birçok araştırma kondroitinin ve glukozaminin eklem ağrılarını azalttığını ve osteorartrit yani eklem kıkırdağında oluşan bozulma semptomlarını azalttığını belirtilmiştir.  

8haberler Tokluk süresini arttırır

Haberler Tokluk süresini arttırır

Yapılan çalışmalarda kemik sulu çorba tüketmenin kişilerin tokluk süresini arttırdığını ve vücut ağırlığının azalmasını sağladığını göstermektedir.  

9haberler Fazla tüketmek kalp damar sağlığı sorunlarına yol açmaktadır

Haberler Fazla tüketmek kalp damar sağlığı sorunlarına yol açmaktadır

Kemik suyu fazla tüketildiğinde yarar yerine zarar verebilmektedir. Fazla tüketilmesi kalp, damar sağlığını olumsuz etkileyebilir ve kolesterol hastalıklarına sebep olabilir.  Bu sebeple her gün kemik suyu tüketmenin vücudumuza faydadan çok zarar vermektedir. Her şeyde olduğu gibi kemik suyunda da aşırıya kaçmamakta fayda vardır. 

10haberler Kemik suyunun faydaları saymakla bitmiyor

Sonuç olarak çoğu insan yukarıda belirtiğim vitaminleri ve mineralleri yeterli miktarda alamamaktadır. Bu nedenle bireyler kemik suyu içtiğinde vücutları için faydalı birçok besin maddesini alabilmektedir.  Ayrıca sağlık için de birçok faydası bulunmaktadır. Fakat tüketilecek miktar iyi belirlenmelidir. 

Read More