Haberler KDV indirimi etiketlere yansıdı! Marketlerden art arda açıklama…

Haberler

Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri tanıtım toplantısında açıklanan gıdada KDV indirimine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, temel gıda ürünlerinde KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi. Hafta başından itibaren geçerli olan indirimler için Zabıta Müdürlüğü ve Ruhsat Denetim Müdürlüğü ekipleri de sahaya inerek, marketlerde KDV denetimi yapmaya başladı. Denetimde vatandaşların aldıkları ürünlerin kasada kesilen fişlerinin KDV oranının yüzde 1 olarak kesilip kesilmediği ve raflardaki fiyat ürün etiketlerinde düzenleme yapılıp yapılmadığı kontrol edildi.

Bazı marketler etiket değişimine yetişemeyince çareyi indirimi kasada yansıtmayla buldu. Dev market zincirleri arka arkaya yaptıkları açıklamalarla binlerce üründe fiyatların düştüğünü duyurdu.

haberler KDV indirimi etiketlere yansıdı Marketlerden art arda açıklama...

CARREFOURSA

CarrefourSa’dan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi açıklamasının ardından 42 bin ürünümüzün fiyatını bu karar doğrultusunda düzenledik. 14 Şubat 2022 Pazartesi itibarıyla tüm halkımıza CarrefourSA marketlerinde ve carrefoursa.com’dan bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da doğru ürünleri doğru fiyat politikamızla sunmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

MİGROS

Migros’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi açıklamasının ardından 20 binin üzerinde ürünümüzün fiyatı bu karar doğrultuda indirilmiştir. Ayrıca Migros olarak KDV indirimine ek aile bütçesine iyi gelecek yüzlerce temel gıda ürünlerinde geçerli bir çok kampanyamızla en kaliteli ve en uygun fiyatlı ürünlerle hizmet vermeye devam edeceğiz”

BİM

BİM’in konu ile ilgili açıklamasında şöyle denildi: “13 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararda belirtilen ürünlerde yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen KDV oranlarını 14 Şubat 2022 tarihi itibarıyla raflarımıza yansıtmış bulunmaktayız. Ayrıca birçok ürünümüzde belirtilen oranın üzerinde indirim uygulanmıştır.”

HAPPY CENTER

Happy Center, KDV’de 7 puanlık indirimini tüm noktalarında hayata geçirdi. Happy Center KDV indirimini bugün sabah saatlerinden itibaren tüm marketlerinde etiketlerine yansıttığını duyurdu.

PEKİ HANGİ ÜRÜNLERE KDV İNDİRİMİ UYGULANACAK?

Pirinç, bulgur, nohut gibi tüm bakliyat ürünleri, zeytin, peynir, süt, yoğurt, kırmızı et, balık ve beyaz et, sıvı ve katı yağ, tuz, şeker, çay, yumurta, makarna, şehriye, tahıl gevreği vb. ürünler, meyve, patates, soğan, biber, domates, salatalık gibi sebze ürünleri, konserve, turşu, salça, reçel, bal, pekmez, baklava, pasta, kek, yufka, tahin helvası, fındık ezmesi, çikolata, lokum, bisküvi, kraker, gofret, pasta gibi tatlılar, kuruyemiş ürünleri, baharatlar ve bebek mamaları.

haberler KDV indirimi etiketlere yansıdı Marketlerden art arda açıklama...

KDV’DE İNDİRİM DENETİMİ

Tüm yurtta ekipler denetim için sahaya indi. Denetimde kasada fişlerin KDV oranının yüzde 1 olarak kesilip kesilmediği ve ürün etiketlerinde düzenleme yapılıp yapılmadığı kontrol edildi. Denetim yapılan iş yeri sorumlusu Ercan Tam, “KDV indirimini ürünlerimizde aynı oranda yansıttık. Süt ürünlerindeki yüzde 7’lik indirim yaklaşık olarak ürün çeşitlerine göre yaklaşık 5 lira ile 10 lira arasında düşmüştür” dedi.

Trendyol’dan KDV indirimi açıklaması

Trendyol, temel gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Trendyol olarak, temel gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi kararını satıcılarımızın fiyatlarına yansıtmaları için gerekli adımları atıyoruz.”

Read More