Haberler Kaya’nın ölümüyle ilgili soru işaretleri

Haberler

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – Kadıköy Göztepe’de dur ihtarına uymadığı iddia edilen Çetin Kaya’nın, polis tarafından yakın mesafeden ensesinden vurulduğu öne sürülürken, görgü tanıkları tutuklanan polisin Kaya’ya önce ters kelepçe taktığını iddia ediyor.

Kadıköy Göztepe’de pazartesi akşamı uygulama yapan polisin dur ihtarına uymayarak kaçtığı iddiasıyla polis tarafından vurulan Çetin Kaya’nın ölümüne ilişkin soru işaretleri artıyor. Milliyet’e açıklamalarda bulunan Kaya ailesinin avukatı Güzide Soydemir, müvekkilinin sivil bir araç tarafından durdurulduğunu ve uyarı yapılmaksızın yakın mesafeden ensesinden vurulduğunu söyledi. Görgü tanıklarının Kaya’ya ters kelepçe takıldığını söylediklerini belirten Soydemir, şunları anlattı:

‘KORKTUĞU İÇİN KAÇMIŞTIR’

“Kamera kayıtlarını izlediğimizde görüntülerde, sivil bir aracın Çetin’i kovaladığı görülüyor. Polis oldukları belli değil. Aracın durulmasıyla Çetin aracın içinde vuruluyor ve araçta bulunan diğer kişi de uzaklaşıyor. Büyük bir ihtimalle korktuğu için kaçtı, yakalanıyor. Çevrede konuştuğumuz herkes bir el ateş sesi duyduklarını söylediler. Bu durumda polislerin önce havaya uyarı ateşi açması gerekiyordu ancak direkt çıkartıp yakın mesafeden Çetin’e ateş edilmiş. Çevredeki diğer görüntülerin de polisler tarafından istendiğini öğrendik. Bunun üzerine hemen savcılığa başvurup MOBESE görüntülerinin toplanması için dilekçe verdik. Çünkü delilerin karartılmasından endişe ediyoruz. Çetin’in yanındaki diğer şahsı da tanımıyoruz. Şahıs olaydan bir gün sonra serbest bırakılıyor. Serbest bırakılması da şahsın üzerinde uyuşturucu çıktı iddiasının da doğru olmadığını gösteriyor. Görgü tanıkları Çetin’e ters kelepçe takıldığı söylediler.”

VALİLİK: KAÇAN KİŞİDE UYUŞTURUCU BULUNDU

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise, “Kadıköy İlçemiz Göztepe Mahallesinde uygulama yapan ekibimizin ‘Dur’ ihtarına uymayan şüpheli bir araç takibe alınmıştır. Önü kesilmek suretiyle durdurulan araçta bulunanlardan E.Ç. isimli şüpheli şahıs yaya olarak firar etmiştir. Sürücü Ç.K. adlı şahıs yakalama işlemi sırasında görevli personele mukavemette bulunmuş, o esnada polis memurunun elindeki silahın ateş alması sonucu vurularak, olay yerinde hayatını kaybetmiştir. E.Ç. 15 paket uyuşturucu madde ile birlikte ekiplerimizce yakalanmıştır. Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı tarafından adli, Valiliğimizce idari tahkikat başlatılarak ilgili polis memuru görevden uzaklaştırılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Read More