Haberler Kanser hastası genç, bacağının kesilip kesilmemesine yazı tura atarak karar verdi

Haberler

20 yaşındaki Alexander Parra kendisine ilk kez kanser teşhisi konduğunda ve 9 ay boyunca kemoterapi görmesi gerektiği söylendiğinde henüz 15 yaşındaydı.

Osteosarkom, diğer bir deyişle kemik kanseri teşhisi konan Parra şunları söyledi:

“Dizim normal denemeyecek kadar çok ağrımaya başladı ve sonra dizimde birdenbire büyük bir yumru belirdi. Doktorlar beni randevuya çağırdı ve beni oturtup kanser olduğumu söyledi. Beklediğim en son şeydi. Kim lisenin ilk yılının kemoterapiyle başlayacağını düşünür? Kemoterapi berbattı. Vücudumu iyileştirmek için onu öldürüyordu.”

Tedavinin başlamasından iki ay sonra doktorlar Parra’ya tümörünün tedaviden bekledikleri şekilde etkilenmediğini söyledi ve gençten diz proteziyle bacağının kesilmesi arasında seçim yapmasını istedi.

Parra kararı için yazı tura atmaya karar verdi ve ampütasyonu seçti.

Bacağı kesildikten sonra doktorlar kanserin yayılmış olduğunu fark etti ve diz protezini seçmiş olsaydı bunu asla fark edemeyeceklerini söyledi.

Parra “Ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yoktu, ben de yazı tura attım ve ampütasyon çıktı. Eğer öyle çıkmasaydı ölmüş olurdum” dedi.

“Yürümeyi yeniden öğrenmek çok zordu. Çok iyi bildiğimi düşündüğüm bir şeyi nasıl yapacağımı öğrenmek zorundaydım.”

2017’de kanseri atlattığı söylense de Parra, ertesi yıl 4. evre akciğer kanseri olduğunu öğrendi. Parra’ya üç ay ömrü kaldığı ve yaşama şansının yüzde 10 olduğu söylendi.

Tümörü alınan Parra, New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde 6 ay geçirdi ve 2019’da bir kez daha kanseri yendiği söylendi.

Şimdi, üç yılın ardından Parra, paralimpik yüzücü olmak için çalışıyor.

Parra şunları söyledi:

“Kanserden öğrendiğim bir şey varsa asla pes edemeyeceğiniz. İmkansızın karşısına çıkarıldım ama savaşmaya devam etmeyi seçtim. Yapmak istediğim tek şey doktorları haksız çıkarmak ve zoru başarmaktı. Artık bunu yaptım ve kendimle daha fazla gurur duyamazdım.”

Kaynak: Independent Türkçe

Read More