Haberler Kağıthane-İstanbul Havalimanı metrosu açılıyor Bakan Karaismailoğlu’ndan önemli açıklamalar

Haberler

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamalar şu şekilde:

class=’medyanet-inline-adv’>

“Değerli kardeşlerim ülkemizin dünyaya açılan kapııında erişim bu kadar kolay hale geldi. Bu konforu sunmak İstanbul’un en kıymetli projelerinden birini hayata geçirmek son 20 yılda olduğu gibi millete hizmet aşkıyla çalışan AK Parti kadrolarına nasip oldu. 

Hattımız başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’ye katkılarıyla ülke ekonomisine hizmet edecek muhteşem bir eserdir. Hem ülkemizde hem dünyada da yeni atılımlara ilham verecektir. 

‘TÜRKİYE’NİN TEK SEFERDE İNŞA EDİLEN EN UZUN METROSU’

Türkiye’nin tek seferde inşa edilen en uzun metrosunun açılışını yapıyoruz. Hattımızın en kısa sürede hizmete alınabilmesi için dünyada ilk defa 10 tünel açma makinasını kullandık. 

‘EN HIZLI METROLAR BU HATTA KULLANILACAK’

class=’medyanet-inline-adv’>

Günde 65.5 metre kazı yaparak kazı rekorları kırdık. Saatte 120 km ile Türkiye’nin en hızlı metroları bu hattımızda kullanılacak.”

‘MİMARİSİYLA DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK’

Bakan Karaismailoğlu Türkiye’nın en hızlı metro hattının açılışı öncesi CNN Türk’te önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün yine ülkemizi enlerin kazandırıldığı projenin açılışı ile bir aradayız. Bugüne kadar 197 milyon yolcuya hizmet vermiş. İstanbul Havalimanı dünyanın transit merkezi. Toplamda 34 km’lik şehir içi metro için ciddi bir rakam. Kısa süre bitirmek için önemli mühendislik çalışmaları gerçekleştirdik. Aynı anda tam 10 tünel açma makinası kullanarak kısa sürede bitirdik.

Kağıthane İstanbul Havalimanı arası 34 km, 8 hat var. Kağıthane’ye gelen vatandaşımız ister Mecidiyeköy bağlantısını ister Mahmutbey bağlantısını kullanacak. Esenler’deki vatandaşımız 45 dk’da Havalimanına ulaşabilecek. 35 dk’da Taksim’den İstanbul Havalimanı’na ulaşabilecek.

Bu hat mimarisiyle tasarımıyla dünyaya örnek olacak bir metro projesi.

haberler Kağıthane-İstanbul Havalimanı metrosu açıldı: Türkiyenin en hızlı metroları kullanılacak

YANGINLA İLGİLİ TEDBİRLER HAKKINDA

Burada akıllı tünel konsepti ile yangın durumunda otomatik olarak kendisi bütün tedbirleri alarak olumsuz şartları ortadan kaldıran bir sistem var. Herkes için erişilebilir istasyonlar. Kabartma taşlardan klavuz yollarına, ses sistemlerine kadar herkes için erişilebilir bir istasyon. Engelli kardeşimiz buradaki ulaşımını gerçekleştirebilecek.

class=’medyanet-inline-adv’>

Biz ulaşımda hiçbir şey için engel tanımıyoruz. Yeni bir metro yapacak kurum en iyisi nerede diye bakacak olursa Kağıthane-İstanbul havalimanı metro hattını görebilecek diyebiliriz.

haberler Kağıthane-İstanbul Havalimanı metrosu açıldı: Türkiyenin en hızlı metroları kullanılacak

SİNYALİZASYON HAKKINDA

Sistemlerde sinyalizasyon olmazsa olmaz bu sinyalizasyon sistemini dünyada kuran 5 firma vardı. Biz de onlara mahkumduk. Olağanüstü ücretler talep ederler, maalesef burası 5 firmanın tekelindeydi. Biz 3 yıl önce yerli ve milli nasıl yaparız diye oturduk. ASELSAN-TÜBİTAK iş birliği ile başarıyla bitirmiş olduk. Bu hattımızda yerli ve milli sinyalizasyon sistemi kuruldu.

Bu dünyadaki 5 kişinin tekelinde olan işletmeyi de ortadan kırmış olduk. Türkiye’ye kazandırmış olduğu çok önemli bir gelişme.

Türkiye 20 yıldır bu ve benzeri projelerle çok tanıştı. Türkiye 30 yıllık planlar yapan bir Türkiye, inşallah bunun devamı Halkalı Marmaray’a kadar uzanacak. “

REKORLARIN KIRILDIĞI BİR PROJE

class=’medyanet-inline-adv’>

Öte yandan Bakan Karaismailoğlu dün katıldığı bir TV programında dev projeyle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

“İstanbul Havalimanı Metrosu, dünyanın transit merkezine, dünyanın en büyük havalimanına bağlanacak bir hat. 34 kilometreyle devasa bir uzunluk. Rekorların kırıldığı bir proje. Arnavutköy’e de bağlanınca 69 kilometrelik bir uzunluğa ulaşacak. Bu metro hattıyla Avrupa yakası tamamen çevrilecek. Metroda akıllı tünel sistemi kullanıldı. Sıfırdan yaratılan bir sistem kuruldu. Tamamen yerli ve milli imkanlarla yapıldı. Diğer metrolarda da bu sistem kullanılabilecek. Sistem tek bir kumanda merkezinden yönetilebilecek.

İSTANBUL HAVALİMANI METRO ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

İstanbul Havalimanı Metro ücreti, kısa mesafe 9.90 TL olacak, en uzun mesafe ise 12 TL olacak. Öğrenciler de bu ücretin yarısını ödeyecek. Öğretmenler için de farklı indirimler geçerli olacak. 

Saatte 120 kilometre hıza ulaşacak. Türkiye’nin en hızlı metrosu olacak. Kağıthane’den İstanbul Havalimanı’na 24 dakikada gidilecek. 

“HIZLI TREN’İN HAVALİMANINDA BİR DURAĞI OLACAK, METROYLA ENTEGRE EDİLECEK”

Şubat ayı içerisinde Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi hattını açacağız. Kazlı Çeşme-Sirkeci metro hattını ise Nisan-Mayıs gibi bitirmeye çalışıyoruz. Arnavutköy’den başlayıp, Kayaşehir’den geçerek Marmaray’a kadar uzanan 31 buçuk kilometrelik hattı bu yıl hizmete alacağız. Altunizade-Üsküdar-Ümraniye hattı da 2024 yılında açılacak. Hızlı trenin İstanbul Havalimanı’nda bir durağı olacak. Metroyla entegre edilecek. İstanbul Havalimanı’ndan Ankara’ya kadar gidilebilecek.

class=’medyanet-inline-adv’>

haberler Kağıthane-İstanbul Havalimanı metrosu açıldı: Türkiyenin en hızlı metroları kullanılacak

İSTANBUL’UN ULAŞIM SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN RAYLI SİSTEM PROJELERİNİN BİR AN ÖNCE BİTMESİ GEREKİYOR

İstanbul ulaşım master planı sorunları çözecektir. İstanbul genelinde raylı sistemleri 3 milyon kişi kullanıyor. İETT’yi ise 4,5 milyon kişi kullanıyor. Bu otobüslerin yenilenmesi gerekiyor. İstanbul’un ulaşım sorununun çözülmesi için raylı sistem projelerinin bir an önce bitmesi gerekiyor. Birinci öncelik raylı sistem yatırımları, ikinci öncelik de otoyol yatırımlarının bitmesi. Raylı sistem 3 milyon kişi, İETT 4,5 milyon, minibüsler 3,5 milyon yolcu taşıyor. Taksiler, bu yolcuların yalnızca yüzde 10’unu taşıyor. Sorun taksi sayısı değil, eğitim sorunu var. İstanbul’da şu an da 3 bin 200 taksi kullanıma alındı.

KÖPRÜ VE OTOYOL ÜCRETLERİNE ZAM OLACAK MI?

2023’te köprü ve otoyollara zam yapılmayacak. Karar yılın tamamını kapsayacak. Farkı devlet karşılayacak.”

Read More