Haberler IvankaveUlukaya yardım kampanyası

Haberler

DIŞ HABERLER SERVİSİ – ABD’de yaşayan Erzincan doğumlu iş insanı Hamdi Ulukaya (49) ile eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump (40) ihtiyaç sahipleri için başlattıkları gıda yardımı kampanyasıyla bu ülkede basına haber oldular. Ivanka Trump, ABD’nin en çok satılan süzme yoğurt markası olan Chobani’nin sahibi Hamdi Ulukaya ile birlikte ihtiyaç sahibi aileler için başlattığı yardım kampanyasında bizzat yer aldı. Hamdi Ulukaya ile bu hafta bir araya gelen Ivanka Trump, New York’un kenar mahallelerindeki ailelere sebze, meyve ve yoğurt dağıttı.

‘Paylaşmayı seviyoruz’

Eski başkanın kızı, New York Post gazetesine şunları söyledi: “Bu kampanya fikri, tatil yaklaşırken ve dolar enflasyon nedeniyle değer kaybederken, Hamdi ile birlikte bir gün öğle yemeği yediğimiz sırada, yaptığımız bir tartışmadan çıktı. Kampanyayı başlattıktan sonra da ihtiyaç sahiplerinin ne kadar çok olduğunu gördüm. Elimizden geldiği kadarıyla ailelere yardımcı olmak istiyoruz. Hamdi ile elimizden geleni ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktan, paylaşmaktan mutluyuz.”

Erzincan’da doğdu

Hamdi Ulukaya, 1972’de Erzincan’ın İliç ilçesinde süt besiciliği yapan bir ailede doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzincan’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi’nde siyaset bilimi eğitimi aldı. 1994’te İngilizce öğrenmek için gittiği ABD’de University of Albany’de eğitim gördü. ABD’de 2002’de babasının tavsiyesiyle küçük bir peynir fabrikası kurdu. 2005’te New York’ta kapatılmış olan büyük bir yoğurt fabrikasını satın aldı. Böylece kurduğu Chobani markasıyla ABD’nin en çok satılan süzme yoğurdunun üretimine imza attı.

Read More