Haberler İşveren 3.500 TL işçi 4.000 TL dedi

Haberler

MİTHAT YURDAKUL Ankara – 2022’de uygulanacak asgari ücreti tespit edecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yaptığı 3 toplantıda, işveren ve işçi temsilcileri arasında uzlaşma çıkmazken, gözler, önümüzdeki hafta başında yapılacak son toplantıya çevrildi. Komisyonun karar toplantısı öncesinde, Türk-İş’in, asgari ücrette kırmızı çizgi olarak 4 bin lirayı belirlediği öğrenildi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Milliyet’e daha önce yaptığı açıklamada da asgari ücret zammında yüzde 36.2’lik yeniden değerleme oranından aşağısını konuşmayacaklarını söylemişti. Söz konusu oran, mevcut asgari ücrete zam olarak eklendiğinde yaklaşık 3 bin 900 liralık bir miktara ulaşıyor.

‘3 bin 500 lira korur’

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, Milliyet’e yaptığı açıklamada, asgari ücret tespit komisyonunda, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder tarafından kendilerinin ve Türk-İş’in açıklamadığı bir rakamın dile getirildiğini söyledi. Yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 20-21 seviyesinde olduğuna işaret eden Koç, 3 bin 100 liralık bir asgari ücret telaffuz etmediklerini belirterek, “Asgari ücreti enflasyona karşı koruyacak bir rakam desek, 3 bin 500’lere denk geliyor. Biz 2 aydır bunu söylüyoruz, işçilerin enflasyona ezilmemesi gerektiğini belirtiyoruz” ifadesini kullandı.

Asgari ücrette son toplantının, haftaya pazartesi ya da salı yapılması öngörülüyor. Komisyon, oy çokluğuyla kararını açıklayacak.

Read More