Haberler İşte dünyanın estetik haritası! Türkiye 2 branşta şampiyon

Haberler

Estetik uygulamalar, gelişen teknolojilerle birlikte günümüzde daha yaygın, çeşitli ve erişilebilir durumda. Bunu bir de olmazsa olmaz pandemi etkisiyle çarpınca, 2020 yılında dünyada 10 milyonu aşkın kişi cerrahi, yaklaşık 14,5 milyon kişi ise cerrahi olmayan estetik uygulamaya başvurdu.

Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin (ISAPS) raporuna göre; Türkiye ise dünyada en çok estetik işlem yapılan beşinci ülke konumuna yükseldi, ki bunda dünya ikincisi olduğu burun ameliyatı ve dünya üçüncüsü olduğu botoks işlemlerinin payı büyük. Yalnızca plastik cerrahlardan toplanan verilere dayanarak hazırlanan ve dünyada en fazla estetik uygulama yapılan 10 ülkedeki trendleri ortaya koyan rapor, her coğrafyada belirgin biçimde tercih edilen estetik uygulamaların nasıl farklılaştığını, bununla birlikte dünyaya hakim güzellik anlayışının nasıl aynılaştığını gözler önüne seriyor.

Peki hangi ülke nasıl güzelleşmek istiyor, dünyanın estetik haritası bize ne anlatıyor? ISAPS Hasta Güvenliği Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akın Yücel’in yardımıyla güncel estetik kodlarını yorumluyoruz.

2020’de dünyada en fazla uygulanan cerrahi ve cerrahi olmayan işlemler sırayla şöyle: Meme büyütme-yağ aldırma-göz kapağı ameliyatı ve botoks-hyalüronik asit enjeksiyonu-epilasyon. Bu işlemler bize, dünyaya hakim güzellik anlayışının kodlarına dair ne söylüyor?

2000’li yıllardan itibaren güzellik anlayışında bir değişim yaşanıyor. Jennifer Lopez ile başlayıp Kim Kardashian ile doruğa çıkan moda büyük göğüsler, ince bel ve büyük kalçalardan oluşuyor. 90’ların Kate Moss öncülüğündeki zayıf modelleri yerini dolgun vücutlara bıraktı. Bunda gıda endüstrisinin de büyük payı var. Meme protezlerinin ve BBL adı verilen kalça büyütme, bel inceltme işlemlerinin yüksekliği bu akıma bağlanabilir. Göz kapağı ameliyatları ise her iki cinsiyeti birden ilgilendirmesi ve nispeten ucuz ve kolay bir işlem olması nedeniyle her zaman üst sıralarda yer alıyor. Botoks ve dolgular ise 2008 krizi sonrasında ameliyat sayılarının düşmesiyle yükselişe geçti. Kolay uygulanabilir ve ucuz olmaları bu işlemlerin çok talep edilmesine yol açtı. Artan talep endüstrinin daha etkili ve güvenli dolgular geliştirmesini sağladı. Özellikle sosyal medya paylaşımlarındaki dolgun dudaklar, keskin elmacık kemikleri, belirgin çene hatları gençlerden oluşan dev bir pazar yarattı.

2020’de kadın ve erkeklerin en çok tercih ettiği cerrahi olmayan ilk üç işlem aynı: Botoks, hyalüronik asit ve epilasyon. Kadın ve erkekler artık benzer şekilde mi güzelleşmek istiyor?

Estetik cerrahi işlemlerinde erkek hastaların oranı yaklaşık yüzde 10 ve bu oran yıllar içerisinde çok yavaş bir artış göstermekte. Cerrahi dışı işlemlerde ise erkek hastaların sayısı hızlı yükseliyor. Genç ve dinamik görünme arzusu daha çok botoks ve dolgularla gideriliyor. Botoksu terleme ve diş sıkma tedavisi gibi kullanım alanlarının genişlemesi, erkeklerin estetik merkezlerine girmesini kolaylaştırdı. Bu da beraberinde başka uygulamaları da getirdi. Epilasyon ise hemen her kadının yaptırdığı bir uygulama. Ülkemizde erkeklerin o kadar çok yaptırdıklarını sanmıyorum.

Türkiye dünya genelinde en fazla yapılan işlemlerde burun ameliyatında ikinci, botoksta üçüncü sırada. Bunu coğrafyaya özgü genetik faktörlerle birlikte nasıl yorumlarız?

Türkiye’de ve diğer Akdeniz ülkeleri, İsrail ve İran’da burun ameliyatları ilk sıralarda. Bunun nedeni bu ülkelerde burunların daha iri, kemikli ve kemerli olması. Ülkemizden dünya çapında burun cerrahlarının çıkmasının nedeni de bu. Botoks işleminin çok yapılmasının tek nedeni Türk insanının estetiğe düşkün olması değil. Botoks Türkiye’de çok ucuz ve sağlık turizminde önemli bir yer tutuyor.

RAPORA GÖRE TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİNDE DÜNYADA KAÇINCI?
ISAPS istatistikleri sadece plastik cerrahlardan alınan verilerle oluşturuluyor. Türkiye’de plastik cerrahların her 4 hastasından 1’i yabancı. Bu kritere göre ülkemiz Meksika’dan sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor. En çok hasta Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa’dan geliyor.

haberler İşte dünyanın estetik haritası Türkiye 2 branşta şampiyon

“ESTETİK İŞLEM SAYISI CİDDİ ORANDA ARTACAK”

“Estetik cerrahi ve kozmetik işlemlerde son yıllarda giderek artan bir trend olmasına karşın 2020 yılının Global Survey’inde ameliyat ve işlem sayılarında bir önceki yıla göre bir miktar düşüş olduğunu görmekteyiz. Bunun nedeni 2020 yılında Kovid pandemisi esnasında birkaç aylık bir süre dünyanın hemen hemen her ülkesinde kapanmalar nedeniyle ameliyat ve diğer estetik işlemlerin yapılamamış olması. Ancak kendi işlem sayılarım ve diğer plastik cerrah meslektaşlarımdan edindiğim izlenimlere göre 2021 yılında estetik operasyon ve işlem sayılarının sadece ülkemizde değil tüm dünyada ciddi oranda artacağını düşünmekteyim.

2020 ISAPS Global Survey’inde sayılara baktığımızda Türkiye’nin 5. sırada olduğunu görüyoruz. Daha önceki yıllarda ülkeler genelinde 8 ila 10. sıralarda yer almakta idik. Türkiye’nin bu yükselişini estetik işlemler için yurtdışından gelen hasta sayısındaki ciddi artışa bağlıyorum. Rapora göre Türkiye burun estetik ameliyatının en çok yapıldığı ikinci ülke. Bunun nedeni Türk plastik cerrahlarının burun ameliyatlarındaki başarısı ve dünya çapında ünlü olması. Bu haklı ün nedeniyle çok sayıda hasta ülkemize burun estetik ameliyatı için geliyor. Aslında Türkiye’ye yurtdışından en çok hasta saç ekimi için geliyor. İstanbul’dan yurtdışına giden her uçakta saç ekimi yapılmış 2-3 hasta görüyoruz. Global Survey’de bu sayıları görmemizin nedeni ise araştırmanın sadece plastik cerrahlar tarafından cevaplandırılması ve ülkemizdeki saç ekimlerinin çoğunluğunun plastik cerrah olmayan hekimler ya da sağlık personelleri tarafından yapılıyor olması. Gerçekte saç ekiminin en çok yapıldığı ülke bence açık farkla Türkiye. Türkiye’nin sağlık turizminde parlayan yıldızının en azından önümüzdeki birkaç yıl daha devam edeceğini düşünüyorum.”

TÜRKİYE’NİN EN’LERİ
Türkiye’de 2020 yılında yaklaşık yüzde 38’i cerrahi olmak üzere toplam 945 bin 477 işlem yapıldı. Cerrahi işlemlerde en yaygın ilk üçte burun estetiği, yağ aldırma ve meme büyütme yer alıyor. Cerrahi olmayan işlemlerde ise ilk sırada botoks, hyalüronik asit enjeksiyonu ve epilasyon geliyor.

BURUN AMELİYATI VE BOTOKS BİRİNCİ

Dünyada estetik uygulamaların tercih edildiği yaş aralıkları değişkenlik göstermekle birlikte 19-34 ve 35-50 yaş aralığı estetik işlemlere en fazla başvurulan dönem olarak öne çıkıyor. Buna göre, 19-34 yaş aralığında yapılan uygulamalar içinde en yüksek oran yüzde 67’yle burun ameliyatı. 35-50 yaş döneminde ise yüzde 50’yle botoks ilk sırada.

BRANŞ ŞAMPİYONLARI

Meme büyütme ilk üç: ABD-Brezilya-Almanya

Göz kapağı ameliyatında ilk üç: Japonya-Brezilya-Rusya

Karın germe ameliyatında ilk üç: ABD-Brezilya-Meksika

Yağ aldırma ilk üç: ABD-Brezilya-Almanya

Burun ameliyatında ilk üç: Brezilya-Türkiye-ABD

Botoksta ilk üç: ABD-Almanya-Türkiye

Read More