Haberler İstanbul’a uyarı: Bugün evde kalın

Haberler

Gülden Çoktan –  Kışı geride bırakacağı son dönemeçte batısından doğusuna soğuk hava ve kar yağışının etkisi altına giren Türkiye genelinde beyaz esaret yaşanıyor. İstanbul’da ise kar ve tipi etkisini artırdı. Perşembe günü uyarıları dikkate alarak özel araçlarıyla dışarı çıkmayan sürücüler dün kent yollarındaydı. Tedbirsiz sürücüler nedeniyle yine trafik yoğunluğu yaşandı. İşe gitmek için yola çıkan vatandaşlar ise yollarda kalınca isyan etti. İstanbul’a bugün yağış bırakacak kar kütlesi ise şehre ulaşmak üzere…

‘İŞ YERLERİNİ KAPATIN, EVE GİDİN’

Meteoroloji danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen Twitter hesabından  “Saat 16:00 kuzeyden yoğun kar yağışı giriş yaptı. Şile’de görüş mesafesi 200 metreye indi. İlerleyen saatlerde özellikle Anadolu Yakası’nda yoğun kar yağışı olur” dedi.

Şen, “Karadeniz üzerinde bir siklon var. Alçak basınç merkezi derinleşti. Derinleşmeyle birlikte Karadeniz üzerinde kümelenen bulutlar da oluşmaya başladı, İstanbul’a doğru geliyor. Dolayısıyla gök gürültüsüyle birlikte kar yağışı göreceğiz. Saat 15.00’ten sonra bu yağış şehrin içine doğru gelecek. Öğlene kadar çalışan esnaf iş yerlerini kapatıp eve doğru yönelsin bence. Çünkü akşama doğru eve ulaşma biraz güçleşebilir. Bu geceyi atlatmamız lazım. Gece artacak yağış, yarın öğlene kadar devam edecek” ifadelerini kullandı.

RADARA YANSIDI 

haberler Aybar İstanbulun üstünde Kar yağışı başladı, peş peşe uyarılar

Saat 11.30 itibarıyla Aybar kar fırtınası İstanbul’un üzerinde. Kar yağışının önümüzdeki saatlerde şiddetini artırması bekleniyor. Son durum ise haritaya böyle yansıdı.

AKŞAM SAATLERİNDE İSTANBUL’DA YOĞUN KAR

Bugün akşam saatlerinden itibaren Avrupa Yakası ağırlıklı olmak üzere kar yağışlarının etkisini daha da arttıracağı ve yer yer yoğun gök gürültülü kar yağışları görüleceği tahmin ediliyor.

haberler Aybar İstanbulun üstünde Kar yağışı başladı, peş peşe uyarılar

Meteoroloji’den son uyarı: “Pazar günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenen kar yağışlarıyla birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir”

VALİ YERLİKAYA VE İBB BAŞKANI İMAMOĞLU’NDAN AÇIKLAMALAR

Meteoroloji’nin İstanbul için turuncu kod verdiğini dile getiren İstanbul Valisi Ali Yerlikaya “Bu akşam ve pazar günü için çok dikkatli olmamız lazım, biz tedbirlerimizi aldık” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AKOM’da kar yağışına ilişkin son durumu değerlendirdi. İstanbul’da etkili olan kar yağışı için en kritik günün yaşandığını belirten İmamoğlu, “Şu anda meteoroloji uzmanı arkadaşların ifadesiyle yoğun kar yağışı kuzeyden İstanbul’a girmiş durumda. Kuzeyden giriş yapan bu kar yağışı Karadeniz kıyısındaki ilçe ve mahallelerimizde kendini göstermeye başladı. 1 buçuk saat içerisinde İstanbul’un tamamına hâkim hale gelmesi bekleniyor. Dolayısıyla çok yoğun kar yağışı gece yarısına kadar devam edeceği öngörülüyor” şeklinde konuştu.

Kar yoğunluğunun dikkat alınması gerektiğini söyleyen İmamoğlu, “Özellikle Anadolu yakasında 30-50 santimetre arası kar kalınlığı bekleniyor. Boğaz çevresinde ve güneye doğru kısımlarda 15-30 santimetre civarında kar kalınlığı bekleniyor. 30-50 santimetre kar kalınlığı beklenen ilçeler arasında Büyükçekmece, Beylikdüzü hattının bulunduğu da ifade ediliyor” açıklamalarında bulundu.

Read More