Haberler İngiltere’den flaş İran kararı! ‘Erken saatlerde idam edildi’

Haberler

İngiltere Dışişleri Bakanlığı bugün yazılı yaptığı basın açıklamasında “İngiltere, İngiliz-İran çifte vatandaşı Alireza Akbari’nin idam edilmesinin ardından İran’ın Başsavcısına derhal yürürlüğe girecek yaptırım uyguladı. Alireza Akbari bugün erken saatlerde İran rejimi tarafından idam edildi… İran Başsavcısı Mohammad Jafar Montazeri, İran yargısının en güçlü isimlerinden biridir, yargılama sürecinden ve ölüm cezasının uygulanmasından sorumludur” ifadelerini kullandı.

class=’medyanet-inline-adv’>

Bakanlık yaptırımın İran Başsavcısı Mohammad Jafar Montazeri’nin varlıklarını dondurma ve İngiltere’ye seyahat yasağını içerdiğini belirtti. Açıklama, Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından ‘İran rejimini sorumlu tutmaya devam edecekleri’ mesajıyla İngilizce ve Farsça olarak paylaşıldı.

SUNAK’TAN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, bugün İngiliz-İran vatandaşı Alireza Akbari’nin İran’da idam edilmesinin kendisini dehşete düşürdüğünü açıkladı. İngiltere Dışişleri Bakanı Cleverly ise idamı kınayarak sessiz kalmayacaklarını belirtti.

İran medyası tarafından daha önce İran Savunma Bakanı Yardımcısı olarak görev yapan ve casusluk suçlamasıyla 2019da gözaltına alınan Alireza Akbarinin idam edildiği haberleri üzerine İngiltere Başbakanı Rishi Sunak bugün açıklama yaptı. Başbakan Sunak açıklamasında “İngiliz-İran vatandaşı Alireza Akbari’nin İran’da idam edilmesi beni dehşete düşürdü” ifadelerini kullandı.

class=’medyanet-inline-adv’>

İran medyası, Akbarinin İngiltere istihbarat teşkilatı için faaliyetlerde bulunduğunu belirterek 178 üst düzey İranlı görevli hakkında bilgi sağladığını ifade etti. Akbarinin ayrıca 2020’de İran’ın en ünlü nükleer fizikçisi Mohsen Fakhrizadeh’nin öldürüldüğü suikastta rol oynadığı kaydedildi. İran medyası Akbari’nin Avusturya, İspanya ve İngilteredeki banka hesaplarını kullanarak MI6 gibi İngiltere istihbarat teşkilatlarından 1 milyon 805 bin Euro, 265 bin Pound ve 50 bin Dolar aldığını ifade etti.

SESSİZ KALMAYACAĞIZ

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly dün yaptığı açıklamada, “İran rejimi şüphe duymamalı. Alireza Akbari davasını yakından izliyoruz. İran, acımasız infaz tehdidini yerine getirmemeli” demişti. Dışişleri Bakanı, bugün Akbari’nin idamı sonrasında olayı kınayarak İran’ın bir İngiliz vatandaşını idam ettiğini ve sesiz kalmayacaklarını kaydetti.

BİR AÇIKLAMA DA İRAN’DAN!

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Simon Shercliff’in Dışişleri Bakanlığına çağırıldığı ve Tahran yönetiminin İngiltere tarafından İran ulusal güvenliğini tehdit eden eylemlere karşı sert tepkisinin İngiltere Büyükelçisine iletildiği aktarıldı.

class=’medyanet-inline-adv’>

İran yasalarında çifte vatandaşlığın kabul edilmediği belirtilen açıklamada, İngiltere’nin İran içişlerine müdahaleye ve ulusal güvenliği tehdit eden eylemlere devam etmesi durumunda karşılık verileceği uyarısında bulunuldu. Açıklamada, “İngiltere ulusal güvenliğimize tehdit oluşturan eylemler karşısında cevap vermelidir. Karşılıklı saygıya dayalı ilişki geliştirmek, casusluk faaliyetleri ile çelişmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Read More