Haberler Hapisteki Rus milyarderin eski karısı ölü bulundu!

Haberler

 52 yaşındaki Irina Izmestieva, İngiliz istihbarat teşkilatı MI5’i çağıran arkadaşları tarafından Cuma günü bir kanepede bulundu.

Irina Ford olarak da bilinen ve aslen Ukraynalı olan Izmestieva, 2007’de İngiltere’ye geldi ve 2012’de Prens Harry ile bir etkinlik de dahil olmak üzere yüksek sosyete toplantılarına düzenli olarak katıldı.

Eski kocası Igor, 13 yıl önce bir dizi cinayet nedeniyle yüksek güvenlikli bir hapishanede ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı ve Başkan Putin’in kendisine af çıkacağına dair vaatlerine rağmen hapsedildi.

‘BEKLENMEDİK’ ÖLÜM

Arkadaşlarına göre, kısa filmler çeken bir TV prodüksiyon şirketini yöneten iki çocuk annesi Izmestieva, kendini pek iyi hissetmediği birkaç günün arından ‘beklenmedik bir şekilde’ Cuma günü evinde bulundu. 

haberler Hapisteki Rus milyarderin eski karısı ölü bulundu

Şüpheli faaliyete dair hiçbir kanıt ortaya çıkmamasına rağmen, Londra’da sürgünde bulunan ve Izmestieva’nın arkadaşı olan Evgeny Chichvarkin, ölümü soruşturması için MI5’i çağırdı. Chichvarkin, “Birleşik Krallık’ın özel ekiplerinin bu davayı düzgün ve kapsamlı bir şekilde araştıracağını ve belki bir gün neler olduğunu öğreneceğimizi umuyorum” dedi.

Diğer arkadaşları da onun ölüm haberini doğruladı. Aralarında Instagram’da Izmestieva’nın kendini iyi hissetmediğini söylediğini aktaran 49 yaşındaki Miranda Mirianashvili de vardı.

‘BİRKAÇ GÜNDÜR KENDİNİ İYİ HİSSETMİYORDU’

“Öksürdüğünü, antibiyotik aldığını ve birkaç gündür kendini iyi hissetmediğini söylediler. Kovid değildi” diyen Mirianashvili, “Dünyada bu kadar zeki, sadık, güçlü ve güzel çok az kişi var” ifadelerini kullandı.

Konak, Izmestieva’nın İngiltere’ye taşınmasından bir yıl önce, İngiliz Virgin Adaları’nda kayıtlı bir şirket tarafından 2006 yılında 8 milyon 850 bin sterlin karşılığında satın alındı.

İKİ TERÖR SALDIRISI, 14 CİNAYET

Kocası Igor, daha önce Sovyet ordusunda görev yaptıktan ve petrol tüccarı olarak çalıştıktan sonra 2001-2006 yılları arasında Rusya’nın Bashkortostan bölgesinde senatör olarak görev yaptı. 2007 yılında iş gezisi sandığı gizli bir Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) operasyonu ile Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e götürüldü ve buradan Rusya’ya uçtuktan sonra gözaltına alındı.

haberler Hapisteki Rus milyarderin eski karısı ölü bulundu

Igor Izmestiev başlangıçta eski bir iş ortağının karısını öldürdüğü şüphesiyle tutuklandı. Ancak daha sonra, SSCB’nin çöküşünden kısa bir süre sonra cinayet işleyen bir çeteye liderlik etmekle suçlandı ve müfettişler onu 1992 ile 2004 yılları arasında iki “terör saldırısı” ve 14 cinayetle ilişkilendirdi.

Izmestiev’in 2003 yılındaki bir seçimde meydan okuduğu Bashkortostan bölgesi başkanı Murtaza Rakhimov’un oğlu Ural Rakhimov’u havaya uçurma girişiminin yanı sıra çok sayıda cinayeti organize etmekten, 2010 yılında bir Rus mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkum edildi. İzmestiev, duruşması sırasında, kendisine karşı açılan davanın arkasında Ural Rakhimov’un olduğunu ve kovuşturmanın taraflı olduğunu iddia etti.

Yetkililer, onun Estonya sınırına yakın Kingisepp kasabasında bir mafya grubuyla bağlantıları olduğunu açıkladı. İzmestiev, Perm bölgesindeki Beyaz Kuğu hapishanesinde görüldü ve 2018’de Moskova Helsinki İnsan Hakları Grubu, Putin’in kendisini affedeceğinin sinyalini verdiğini belirtti.

Ancak geçen yıl Rusya yüksek mahkemesi İzmestiev’in ömür boyu hapis cezasını bozmayı reddetti.

Read More