Haberler Günlük 2 bin dolar! Binlerce yabancı asker Ukrayna’ya koşuyor

Haberler

İngiliz basınında çıkan haberlere göre, yabancı paralı askerlere yeni yabancı lejyonunun bir parçası olarak Rus birliklerine karşı savaşmaları için günde 2 bin dolar (28 bin TL) teklif ediliyor. İngiltere, Avrupa ve ABD’de Rus işgali şiddetlenirken deneyimli askerlerin savaşa katılmasını isteyen internet reklamları görünmeye başladı. The Times’a göre, Silent Professionals adlı işe alım firması, günde 1.000-2.000 dolar arasında bir sözleşme artı ikramiye teklif ediyor.

ABD’Lİ GAZİ: EVİNİ KORUMASINA YARDIM ETMEK İSTİYORUM

ABD ordusunda 22 yıl görev yapmış gazi Matthew Parker, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’yı işgal ettiğini duyduğunda, Irak’ta ABD kuvvetleriyle birlikte görev yapmış bir Ukrayna asıllı Amerikan askerini düşündü ve Ukraynalılara yardım etmek istediğine karar verdi.

Voice of America’ya konuşan Parker, “Irak’ta yanımda Ukraynalı bir asker vardı. Daha sonra Amerikan vatandaşı oldu, orduya katıldı ve bana evini anlattı. Bana ailesinden ve ne kadar gururlu olduklarından bahsetti. Bana küçük kız kardeşinden de bahsettiğini hatırlıyorum.

haberler Tarihi çağrıya yanıt verdiler Binlerce ABDli savaşmak için Ukraynaya gidiyor

“Şimdi… Ukrayna’ya giderek annesini, küçük kız kardeşini veya evini koruyabileceğimi düşünmek istiyorum. Belki bir nebze de olsa böylece yaptığı hizmeti için kendisine teşekkür edebilirim.”

Bosna ve Irak’ta savaşan Parker yalnız değil. Washington’daki Ukrayna Büyükelçiliği’nden bir temsilci, Rusya’nın işgalci güçlerine direnmeye yardımcı olacak uluslararası bir taburda hizmet etme konusunda ülkenin yaptığı çağrıya 3 bin ABD’li gönüllünün yanıt verdiğini söyledi. Birçoğu diğer ülkelerden, çoğu da Gürcistan ve Belarus gibi diğer Sovyet sonrası devletlerden geliyor.

16 BİN KİŞİ BAŞVURDU

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus güçlerini püskürtmeye yardım etmesi için yabancı askerleri çağırdı. Ukraynalı yetkililer, vize şartlarının kaldırılmasının ardından 16 bin kadar askerin başvuru yaptığını iddia etti. Silent Professionals şunları söyledi: “İşveren ABD merkezli bir şirket. Hem erkek hem de kadın adaylar başvurabilir. Bu görev için yalnızca, Avrupa’nın bu bölgesinde en az 5 yıllık askeri deneyime sahip adaylar dikkate alınacaktır.”

Silent Professionals’tan bir yetkili, BBC’ye şunları söyledi: “Ukrayna halkı sadece Ukrayna için değil, tüm Avrupa için özgürlük ve demokrasi için savaşıyor. İnsanlar bu mücadeleyi desteklemek isterse, bunu yapmaları için onları desteklerim.” Ukrayna Savunma Bakanlığı sözcüsü Tümgeneral Igor Konashenkov’a göre, yabancı asker tugayına yaklaşık 200 Hırvat katıldı.

ZELENSKİY’E SUİKAST GİRİŞİMLERİ ENGELLENDİ

Haberlere göre, Rusya, Ukrayna Devlet Başkanı’na suikast düzenlemek için başkent Kiev’e Kremlin destekli Wagner grubundan ve Çeçen özel kuvvetlerinden paralı askerler gönderdi. Rusya Federal Güvenlik Servisi’ndeki ‘köstebek’ler nedeniyle, şimdiye kadar üç suikast girişimi başarısız oldu. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleksiy Danilov, Ukrayna televizyon kanallarına şunları söyledi: “Bu kanlı savaşta yer almak istemeyen Rusya Federal Güvenlik Servisi’nde çalışan insanlardan bilgi aldığımızı söyleyebilirim. Bu sayede Devlet Başkanımızı ortadan kaldırmak için buraya gelen Kadirov elit grubu yok edildi”

Read More