Haberler Eski faturaya zamlı tarife

Haberler

Mithat Yurdakul / ANKARA – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) süreçle ilgili inceleme başlattı. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, “Aralık faturasına yasadışı olarak yansıtılan bedelin ocak, şubat, mart faturalarından düşülmesi lazım” dedi.

Tüketim tarihi önemli

1 Ocak’tan itibaren geçerli olan tarifelerin aralık faturalarına yansıtıldığı yönünde şikayetler aldıklarını ifade eden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızın en ufak bir tereddüdü varsa internet sitemizdeki fatura hesaplama modülünü kullanmasını ve herhangi bir hata tespit etmesi halinde kurumumuza yazılı olarak başvurmasını bekliyoruz. Fatura tutarını etkileyen husus, faturanın hangi tarihte tanzim edildiği değil, tüketimin hangi tarihte yapıldığıdır. Tüketim periyodunun artması veya eksilmesi bir adaletsizlik oluşturmaz. Hiçbir görevli tedarik şirketi de belirlenen tarifelerden farklı bir fatura hesaplama yaparak kendisine ilave bir gelir oluşturamaz. Ancak hatalı faturalandırmaya da kesinlikle göz yummayız, süreci titizlikle takip edeceğiz. Her tüketici, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır.”

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar da, bazı firmaların elektrik faturalarıyla ilgili ‘yanlışlık olmuş’ savunması yaptığını söyledi. Çakar, “230 kWh tüketim zamsız 211 lirayken zamlı 371 liraya kadar çıkıyor. Ortalama zam oranı yüzde 76’ya, 230 kWh’nin üzerinde zam yüzde 90, 100’e varır” dedi. 5 – 6 aylık faturalarla karşılaştırılması gerektiğine işaret eden Çakar, “Yasa dışı olarak uygulanan bedelin ocak, şubat, mart faturalarından düşülmesi lazım. Önce firmaya başvursunlar. Firma talebi yerine getirmezse tüketici hakem heyetine, tüketici derneğine başvursunlar” dedi.

Okuma aralığı faktörü önemli

Elektrik dağıtım sektöründen kaynaklar ise, elektrikte tarifelerin EPDK tarafından çok sıkı denetlendiğini belirterek, aralık ayı tüketiminin zamlı olarak yansıtılmasının mümkün olmadığını, sayaçların 25 – 35 günlük bir zaman aralığında okunduğunu, bu nedenle faturalar arasında küçük farklar oluşabileceğini söyledi. Günlük tüketimin 5 kWh’nin üzerine çıkması halinde ocak tarifesinin üst kademeden belirlendiğine dikkat çeken yetkililer, faturada ocak ayına dahil olan dönemin önemli olduğunu vurguladı.

Read More