Haberler EPDK elektrik faturalarını mercek altına aldı

Haberler

EPDK Başkanı Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, perakende satış şirketlerinin, ilk okuma tarihiyle son okuma tarihi arasındaki gün sayısına göre hesaplama yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Yılmaz, tarife geçiş zamanlarında faturada görülen tüketime esas birim bedellerin, EPDK tarafından yayımlanan tarifeler ile uyumlu görülmediği durumlar oluşabileceğini; ancak bu durumun nihai hesaplamaya kesinlikle etki etmeyeceğini kaydetti. Yılmaz, “1 Ocak’tan itibaren geçerli olan tariflerin aralık faturalarına yansıtıldığı yönünde kurumumuza şikayetler geliyor. Şirketlerin faturaları hesaplama yöntemi bellidir. Hiçbir şirket bu metodun dışına çıkamaz. Vatandaşlarımızın en ufak bir tereddüdü varsa internet sitemizdeki fatura hesaplama modülünü kullanmasını ve herhangi bir hata tespit etmesi halinde kurumumuza yazılı olarak başvurmasını bekliyoruz. Fatura tutarını etkileyen husus, faturanın hangi tarihte tanzim edildiği değil, tüketimin hangi tarihte yapıldığıdır. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Tüketim periyodunun artması veya eksilmesi bir adaletsizlik oluşturmaz. Hiçbir görevli tedarik şirketi de belirlenen tarifelerden farklı bir fatura hesaplama yaparak kendisine ilave bir gelir oluşturamaz. Ancak hatalı faturalandırmaya da kesinlikle göz yummayız, süreci titizlikle takip edeceğiz. Her tüketici, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır” dedi.

Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sefer Şener şu ifadeleri kullandı: “Aralık ayı içerisinde 1 Ocak’tan itibaren elektriğe farklı bir kademe uygulaması getirildi. Meskenlerde ayrı fiyat, sanayi kuruluşlarında ayrı fiyata geçildi. Ayda 150 kilovattan daha az kullanıyorsanız çok daha az fatura ödeyeceksiniz. Eğer 150 kilovatın üzerinde kullanıyorsanız bu oran artıyor.

“EPDK’NIN SİTESİNDE FATURA FORMÜLÜ VAR”

Yüzde 2 ile yüzde 30 oranında yeniden düzenleme yapıldı. Meskenlerde, sanayi kuruluşlarında ve ticarethanelerde farklı tarifelere geçilmiş oldu. Vatandaşlardan gelen şikayet şudur. 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan artışların aralık ayından itibaren yansıtıldığına dair şikayetler var. EPDK’da bir açıklama yaptı. Vatandaşların böyle tereddütleri varsa, aralık ayı içerisinde ocak ayı tarifesinin uygulandığını düşünüyorsa vatandaşlar EPDK’nın sitesinde fatura modülü var. Rakamları girdiklerinde ne kadarlık bir fatura ödemelerini net olarak görüyorlar.

“FİRMALARA YASAL İŞLEM YAPILACAK”

Vatandaşların kendilerine gelen elektrik faturalarına bakmaları ve ne kadar elektrik tüketmiş bunu iyi değerlendirmeleri gerekiyor. 1 Ocak’tan itibaren geçerli tarifeye göre 150 kilovat altında tüketim varsa 1.37 ile çarpılıyor. Bunun üzerine çıkıldıysa o zaman 2 lira ile çarpmanız gerekiyor. Burada kademeli tarifelendirme oldu aslında. Siz tükettiğiniz elektrik ölçüsünde fiyat ödeyeceksiniz. Daha öncesinde de sanayi kuruluşlarında farklı bir tarife vardı. Meskenlerde farklı bir tarife vardı, şimdi kademeliye geçilmiş oldu.”

Read More