Haberler En yetkili kurumdan korkutan ‘omicron’ açıklaması! ‘Daha önce böylesi görülmemişti’

Haberler

Haberler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “77 ülke şu anda Omicron vakaları bildirdi ve gerçek şu ki Omicron henüz tespit edilmemiş olsa bile muhtemelen çoğu ülkede bulunuyor. Omicron, daha önce hiçbir mutasyonda görmediğimiz bir oranda yayılıyor” dedi.

• 14 Aralık 2021 – 22:32 • Son Güncelleme:

• 14 Aralık 2021 – 22:32 • Son Güncelleme:

1haberler En yetkili kurumdan korkutan omicron açıklaması Daha önce böylesi görülmemişti

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, korona virüs salgınının son durumuna yönelik basın toplantısı düzenledi. Ghebreyesus konuşmasında, “77 ülke şu anda Omicron vakaları bildirdi ve gerçek şu ki Omicron henüz tespit edilmemiş olsa bile muhtemelen çoğu ülkede bulunuyor. Omicron, daha önce hiçbir mutasyonda görmediğimiz bir oranda yayılıyor” dedi.

2haberler En yetkili kurumdan korkutan omicron açıklaması Daha önce böylesi görülmemişti

İnsanların Omicron’u hafife almasından endişe duyduğunu belirten Ghebreyesus, Omicron’un hafife alınmaması gerektiğini vurguladı. Ghebreyesus, “Omicron daha az ciddi hastalığa neden olsa bile çok sayıda vaka, hazırlıksız sağlık sistemlerini bir kez daha zor duruma sokabilir” ifadelerini kullandı.

3haberler En yetkili kurumdan korkutan omicron açıklaması Daha önce böylesi görülmemişti

Aşının ülkeleri krizden çıkmasını tek başına sağlamayacağını belirten Ghebreyesus, sosyal mesafenin, maske takmanın ve hijyenin önemine vurgu yaptı. Ülkeler arasında Covid-19 aşılama oranlarında hala büyük bir eşitsizlik olduğunu kaydeden Ghebreyesus, “41 ülke hala nüfuslarının yüzde 10’unu aşılamayı başaramadı, 98 ülke yüzde 40’a ulaşmadı.

4haberler En yetkili kurumdan korkutan omicron açıklaması Daha önce böylesi görülmemişti

Aynı ülkedeki nüfus grupları arasında da önemli eşitsizlikler görüyoruz” dedi. Ghebreyesus, “Eğer eşitsizliği sonlandırırsak Covid-19 salgınını sonlandırırız. Eğer eşitsizliğin devam etmesine izin verirsek salgının devam etmesine izin vermiş oluruz” diye konuştu.

5haberler ÇİNDE ALARM

Haberler ÇİN’DE ALARM

Çin’in ihracat merkezi yeni bir salgınla karşı karşıya. Ülkede ‘Sıfır Kovid’ politikası çerçevesinde sert tedbirler jet hızıyla uygulanmaya konmaya başlandı. Ülkenin ekonomik açıdan en önemli eyaletlerinden Cıciang, Salı günü yarım milyon insanın karantinaya alınmasına ve bazı bölgelerde işlerin durdurulmasına neden olan bir Kovid salgınıyla boğuşuyor.

6haberler En yetkili kurumdan korkutan omicron açıklaması Daha önce böylesi görülmemişti

Ülkenin doğu kıyısındaki büyük bir sanayi ve ihracat merkezi olan Cıciang’da, Salı günü Çin’in yurt içinde tespit edilen 51 koronavirüs vakasının 44’ü görüldü ve geçen haftanın sonundan bu yana vaka sayısını yaklaşık 200’e çıkardı.

7haberler OMICRON GÖRÜLDÜ, TECRİT EDİLDİ

Haberler OMICRON GÖRÜLDÜ, TECRİT EDİLDİ

Devlet tarafından işletilen Tianjin Daily Pazartesi günü, 9 Aralık’ta denizaşırı ülkelerden şehre gelen bir kişide Omicron varyantının görüldüğünü bildirdi ve hastanın şu anda hastanede tecrit altında tedavi edildiğini duyurdu.

8haberler En yetkili kurumdan korkutan omicron açıklaması Daha önce böylesi görülmemişti

Salı günü, Xinhua haber ajansı, Cıciang’ın Shaoxing şehrinde 37 teyit edilmiş Kovid-19 vakası daha bildirdi ve şehirdeki yerel olarak bulaşan toplam teyit edilmiş vaka sayısını 144’e çıkardı.

9haberler En yetkili kurumdan korkutan omicron açıklaması Daha önce böylesi görülmemişti

Daha önce, tüm Cıciang eyaletinde 12 Aralık’ta yerel olarak ülke içinde bulaşan 74 semptom görülen vaka bildirildi. Bu rakam, önceki günkü 38 vakanın neredeyse iki katı.

10haberler ‘HIZLI YAYILIYOR’

Haberler ‘HIZLI YAYILIYOR’

Ulusal Sağlık Komisyonu yetkilisi Wu Liangyou Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Cıciang’ın üç kentinde (Ningbo, Shaoxing ve Hangzhou) görülen salgının “nispeten hızlı” bir şekilde yayıldığını duyurdu.

11haberler En yetkili kurumdan korkutan omicron açıklaması Daha önce böylesi görülmemişti

Çin’de bir düzineden fazla şirket, sıkılaştırılan Kovid-19 tedbirleri nedeniyle Cıciang’ın bazı bölgelerinde üretimi askıya aldıklarını söyledi.

12haberler En yetkili kurumdan korkutan omicron açıklaması Daha önce böylesi görülmemişti

Çin’in düzinelerce kentinde görülen salgınlar, bu yıl denizaşırı ülkelerdeki salgınlardan daha ufak boyuttaydı ancak yerel yönetimlere, daha fazla yayılmayı önlemek için enfeksiyonların mümkün olduğunca erken tespit edilmesini ve kontrol altına alınmasını sağlamaları söylendi, bu da zaman zaman seyahat ve turizmde kesintilere yol açan yeni tedbirleri tetikledi.

13haberler 50 BİN KİŞİ TESİSLERE ALINDI

Haberler 50 BİN KİŞİ TESİSLERE ALINDI

Bir eyalet sağlık yetkilisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Cıciang ‘da 50 binden fazla kişinin merkezi tesislerde karantinaya alındığını ve yaklaşık yarım milyon kişinin sağlık durumunun izlendiğini söyledi. Kıyı ilinin nüfusu 64,6 milyon.

14haberler En yetkili kurumdan korkutan omicron açıklaması Daha önce böylesi görülmemişti

Ningbo Lishe Uluslararası Havalimanı’ndan Shenzhen şehrine giden uçuşlar Pazar gününden itibaren askıya alınırken, Pekin’e uçuşlar 6 Aralık’tan itibaren iptal edildi. Hangzhou’dan Çin’in başkenti Pekin’e ise günde yalnızca bir uçuşa izin veriliyor.

15haberler En yetkili kurumdan korkutan omicron açıklaması Daha önce böylesi görülmemişti

Cıciang, seyahat acentelerine eyalet ve diğer bölgeleri birbirine bağlayan turizm gezilerini askıya alma talimatı verdi, eyalet düzeyindeki spor etkinliklerini durdurdu, eyaletin iki şehri olan Wenzhou ve Yiwu’da da barlar, satranç ve kart salonları gibi eğlence mekanları kapatıldı.

Read More