Haberler Elektrik faturalarına yeni formül! Enerji Uzmanı Karaca canlı yayında anlattı –

Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunarak elektrik faturalarındaki tarifelerin yeniden değerlendirileceğini söylemişti. Peki faturalarda nasıl bir düzenleme yapılacak? En düşük tarife diliminde değişiklik olur mu? İşte detaylar…

CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Enerji Uzmanı Altuğ Karaca şu ifadeleri kullandı: “210 kw’lık bir eşik sınır belirlenmişti. Türkiye’de düzenlenmiş faturalardaki toplam bedeller üzerinden yüzde 64 ödeme 1.37 TL’den gerçekleşmiş. Geri kalan yüzde 36’lık ödeme ikinci kademe olan 2.06’dan gerçekleşmiş ki aslında bu şunu gösteriyor vatandaş daha çok ucuz tarifede kalmış.

Yeni düzenleme ile birlikte sınır 240 kw çıkarılırsa vatandaşın faturasında 22 TL’lik bir indirim olacak. Yaklaşık yüzde 6-7’lik bir indirim olacak. Benim beklentim 210 kw sabit tutulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre kademe fiyatlarında bir değişiklik olacağı gözüküyor.

EPDK NE ZAMAN AÇIKLAR?

Cumhurbaşkanının isteğiyle özel bir durum olursa tabi ki birkaç gün içerisinde bugünlerde de açıklanabilir.

CUMHURBAŞKANI STK’LARI İŞARET ETMİŞTİ. STKLARDA NE TÜR BİR REVİZYONA YOL AÇABİLİR?

Burada ciddi bir fark var. STK’lar ticarethane statüsüne sahipti. Ticarethaneler her bir kw için 2.74 lira ödüyordu. Sosyal yardım için çalışan tüm kurumlar için konut tarifesine geçilmiş oldu. Yine bu dernekler için 210 kw sınırı geldi. Demek ki 210 kw’a kadar 1.37’den kullanacaklar, 210 kw üstünde 2.06’dan kullanacaklar.

Aslında 210 kw altında yüzde 50’lik bir indirimle 2.06 değil 1.37 tüketecekler. 2.74 TL’ye göre yüzde 33 indirimle 2.06 kullanacaklar. Ortalamaya baktığınızda total faturada yüzde 40’ın üzerinde bir indirim demektir bu.

RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİSİ HAKKINDA

Yerinde kendi elektriğini üretene şu söylenmiş oluyor. İstanbul Ankara gibi büyük şehirler 1.inci yatırım bölgesindedir. Siz bunu 4’üncü yatırım bölgesine çektiğiniz zaman 1 milyon lira yatırım yapan birisinin gelir vergisinden 500 bin lira indirim demektir. Bu rakamla 4-5 yılda dönüş 2 yıla indirilmiş oluyor.

Read More