Haberler Dünyanın konuştuğu olay! ‘Tüfeğiyle Rus uçağını düşürdü’

Haberler

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – 178 günü geride bırakan Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna ordusu, savaşın ilk gününden itibaren sivil halkın da desteğiyle büyük bir direniş gösteriyor. Ukrayna’nın kuzeyinde Belarus sınırına yakın bir noktada bulunan Çernigiv kentinde yaşayan ve emekli bir Ukrayna vatandaşı olan Valeriy Fedoroviç’te savaş başlamasıyla birlikte direnişe katılan sivillerden birisi. Savaşın başından bu yana silahlı direnişe katılan Fedoroviç, geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Sınır Hizmeti tarafından yapılan açıklamanın ardından binlerce kişi arasından sıyrılarak direnişin ‘sembollerinden’ oldu. Tam yaşı açıklanmayan yaşlı adamın, sınırların korunması konusunda ‘üst düzey’ çaba gösterdiği belirtilen açıklama ise duyanları şaşkına çevirdi.

‘UÇAK DÜŞÜRDÜ’

Ukrayna Devlet Sınır Hizmeti’nin dün yaptığı açıklamada, “Savaşın ilk günlerinde Çernigiv’de  direnişçilere katılan ve emekli bir vatandaş olan Valery Fedorovych,  yoğun Rus bombardımanı sırasında tüfeğiyle düşman hava kuvvetlerine ait bir Su-34 tipi savaş uçağını düşürdü” ifadeleri kullanıldı.

haberler Dünyanın konuştuğu olay Tüfeğiyle Rus uçağını düşürdü

Açıklamanın devamında ise, “Aramızdaki kahramanlardan biri düşmana ait uçağı düşürdü ve devlet sınırlarımızın korunmasına yardım ettiği için madalya ile ödüllendirildi” denildi.

Akıllara durgunluk veren iddia birçok tartışmaya sebep oldu. Birçok kişi yayınlanan açıklamaya şüpheyle yaklaşırken, araştırmacılar av tüfeği ile Su-34 tipi bir savaş uçağı düşürülmesinin mümkün olmadığını belirtiyor.

‘TÜFEĞİ ALIP ATEŞ ETTİM’

Ukrayna Devlet Sınır Hizmeti tarafından yapılan açıklamada Valery Fedorovych’in olaya dair bilgi verdiği bir video da yer aldı. Videoda yıkılmış binalar arasında sırtında tüfekle yürüyen Fedorovych, savaşın ilk aşamasında Rus uçaklarının ciddi şekilde bombaladığı Çernigiv şehrindeki hasarı gösteriyor. Fedorovych, uçağın enkazına ait olduğu düşünülen bir parçayı da işaret ederek olayı anlatmaya devam ediyor.

haberler Dünyanın konuştuğu olay Tüfeğiyle Rus uçağını düşürdü

Uçağı düşürdüğü ana dair görüntüler olduğunu belirten Fedorovych, “Tüfeğimi aldım ve ateş ettim. Sonrasında uçağın düştüğünü gördüm” dedi. Fedorovych’in uçağı “düşürdüğü” ana ilişkin olduğu iddia edilen video da arka planda birçok kişinin sevinç çığlıkları attığı duyuluyor.

AKILLARA KÖRFEZ SAVAŞI GELDİ

Ukraynalı yetkililerin iddiası akıllara ABD’nin 2003 yılında Irak’a gerçekleştirdiği müdahaleyi getirdi. ABD ordusunun Irak topraklarına girmesinin ardından Iraklı yetkililer, Bağdat’ın 100 kilometre güneyinde bulunan Kerbela bölgesinde yaşayan çiftçilerin tüfekle ABD ordusuna ait AH-64 Apache tipi bir helikopteri düşürdüğünü açıklamıştı. Günlerce dünyanın gündeminden düşmeyen Iraklı çiftçi Minkaş ise savaşın ardından yaptığı açıklamada, ‘‘O helikopteri ben düşürmedim. Tarlaya gittiğimde oradaydı. Devlet yetkilileri bu şekilde konuşmamı istedi’’ ifadelerini kullanmıştı.

Read More