Haberler Dış politikada ‘sulh’ vurgusu

Haberler

Aydın Hasan / Türkiye’nin izlediği insani dış politikayla küresel barışa somut katkılar yaptığı, Atatürk ilkelerine layık adımlar atabilme gayreti içinde olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından önceki akşam yapılan paylaşımda, internet sitesinin yenilendiği belirtilerek “Herkesi yeniliklerini keşfetmeye bekliyoruz!” denildi. Yeni site Türkçe, İngilizce, Fransızca, Arapça, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Japonca, Rusça ve Farsça olmak üzere 10 dilde yayına hazırlandı. Sitenin ana sayfasında, Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ ifadesine geniş bant içinde yer verildi.

haberler Dış politikada ‘sulh’ vurgusu

BARIŞÇIL POLİTİKA

Bant tıklandığında açılan “Atatürk Döneminde Türk Dış Politikası” başlıklı makalede, Atatürk dönemi dış politikası ile günümüz dış politikası arasında bağ kuruldu. Makalede özetle şu ifadelere yer aldı: “Türkiye’nin Atatürk döneminde uygulanan dış politikasının en önemli özellikleri barışçıl olması, gerçekçilikten sapmaması, uluslararası hukuka ve meşruiyete azami önem vermesi ve hem bölgesel hem de uluslararası planda iş birliği ve diyalogu önde tutan bir çizgi izlemesidir. Atatürk’ün bunlar kadar kayda değer olan bir diğer özelliği de uluslararası alandaki gelişmeleri yakından takip ederek, gelişmelerin ne yönde ilerleyebileceğini son derece doğru bir şekilde öngörebilmesdir.”

“İmparatorluğun küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişine saplanıp kalmaktan ziyade geleceğine odaklanabildiği, adımlarını cesur bir şekilde atabildiği” vurgulanan makale şöyle devam etti: “Atatürk dönemi dış politikası birçok diğer ülkeye örnek olmuş ve bağımsızlığın ve refahın temel güvencesini savaşın değil barışın teşkil ettiği başarılı bir model ortaya koymuştur. Atatürk dönemi dış politikasının bu temel ilke ve yönelimleri Türkiye’nin bugün uyguladığı dış politikaya da zemin teşkil etmekte ve ışık tutmaktadır… Esasen, Atatürk’ün Yurtta Sulh, Cihanda Sulh ilkesi günümüzde de Türk Dış Politikasının temel dayanağını oluşturmaktadır.”

Makalede, Türkiye’nin uluslararası alanda dostluğu ve işbirliği her geçen gün daha fazla aranan bir ülke olduğu, bölgesinde ve ötesinde uyguladığı girişimci ve insani dış politikayla küresel barışa somut katkılar yaptığı belirtilerek, “Türkiye, dış politikada Atatürk’e ve onun vaz ettiği temel ilkelere layık adımlar atabilme gayreti içinde olabilmenin gururunu yaşamaktadır” denildi.

Read More