Haberler Çırağan Caddesi’ndeki 112 çınar kesildi! Tepki çeken görüntüyle ilgili çarpıcı iddia

Haberler

Beşiktaş’ta Çırağan Caddesi’nde yol boyunca uzanan çınar ağaçlarından 112 tanesi kansere yakalandıkları gerekçesiyle köklerinden kesildi. Ağaçların kesilmesi bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılanırken, İBB caddeye ağaçların hastalık nedeniyle kesildiğinin belirtildiği bir pankart astı.

“YERİNE YENİLERİ DİKİLDİ”

150-200 yıllık ağaçların kesilmesiyle ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Kentsel Ekolojik Sistemler Müdürlüğü Teknik Müdür Yardımcısı Aydın Çetinkaya, ağaçların yerine yenilerinin dikildiğini belirtti. Hastalıklı toprağın dahi değiştirildiğine değinen Çetinkaya, ağaçların kesilmediği takdirde diğer çınarlara da hastalık sıçrayacağını dile getirdi.

“YENİLEME PROJESİ KAPSAMINDA KESİLME KARARI ALINDI”

Özellikle can ve mal kaybı açısından hastalıklı ağaçların ciddi risk taşıdığına değinen Çetinkaya, “Toplamda 112 ağaç hakkında, yenileme projesi kapsamında kesilme kararı alındı. Bunların 66 tanesi dikildi geri kalan 46 tane ağacın çalışmaları devam etmektedir. Çınar kanseri dediğimiz bir hastalık var. Bu mantar hastalığıdır. Kökten veya yaralanmalardan ötürü gövdeden aynı zamanda da budamadan alınan ve yayılmaya başlayan bir hastalıktır. Buradaki bütün ağaçlarda da bu hastalık tespit edilmiştir. Bunlar uzman ekipler, fakülteden hocalar ve tarım orman il müdürlüklerinden gelen arkadaşların tespitleri sonucu netleşmiştir. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. Tabi aynı şekilde tabiat varlıklarından da komisyondan çıkan kararlar neticesinde yenilenme çalışmaları yapıyoruz. Şu anda 112 ağacın tamamı kesilmiştir. Bu ağaçlar kesilmese hepsi kurumaya yüz tutmuş, can ve mal güvenliği açısından çok ciddi tehdit oluşturmaya başlamıştı. Nihayetinde burası SİT alanı, turizmin çok yoğun olduğu bir bölge. Bu hastalıkla da kimyasal ile mücadele edemiyorsun, biyolojik mücadelesi de yok. Ancak bu şekilde mekanik mücadele ile alandan çıkartıp, yerine yenisi ile değiştirerek dönüşüm yapıyoruz. Buradaki ağaçlar 150-200 yıllık ağaçlarımız vardı” dedi.

haberler Çırağan Caddesindeki 112 çınar kesildi Tepki çeken görüntüyle ilgili çarpıcı iddia

Caddede sık sık bisikletle gezdiğini ifade eden Murat Kuş, ağaçların kesildiğini görünce çok üzüldüğünü belirterek, “Tabii ki ağaçlarımızın kesilmesi doğayla ilgili her türlü kötü haber, son günlerdeki zeytinliklerin maden açılması ile ilgili haberler, onlar da dahil olmak üzere bunlar maalesef çok üzücü şeyler. Ben şahsen çok üzülüyorum bunlar bizim geleceğimiz. Ağaç doğa bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ’DEN TEPKİ

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu caddeden kaç kere gözümü koca çınarlardan ayıramadan geçmişimdir, bilmem. “Ağaçlı Yol” diye anılan Dolmabahçe-Çırağan hattından söz ediyorum. En sevdiğim caddelerden biridir… Çınarların kesilmesiyle yüzü tamamen değişti. İstanbul’un bir güzelliğini daha yok ettiler.” ifadelerine yer verdi.

haberler Çırağan Caddesindeki 112 çınar kesildi Tepki çeken görüntüyle ilgili çarpıcı iddia

“BU MEMLEKETİN DEPREM DEĞİL EKREM PROBLEMİ VAR”

AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Adem Yıldırım ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Beşiktaş’ta çınar ağaçlarının kesildiği bölgeye gidip incelemelerde bulundu. Beraberindekilerle birlikte bölgeyi inceleyen ve yaşananlara ilişkin kısa bir açıklama yapan Yıldırım, “Bu çuvalların altı beton, beton görülmesin diye vatandaşlar tarafından fark edilmesin diye çuvallarla üzerlerini kapatmışlar. Buradan şu anlaşılıyor; Karşı tarafta kestikleri yere ağaç dikerken, bu tarafa duvar açılsın da reklam yeri açılsın diye maalesef ağaçları kesmişler. Ben bunu takip edeceğim. Acaba bu duvarı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, CHP’li Beşiktaşlı belediye başkanı bunu reklam için kullanacak mı? Bunu hep birlikte göreceğiz. Çünkü bu insanların reklamdan başka yaptığı bir şey yok. Depremle mücadele edeceğiz diye geldiler, 20 bin konut yapacağız yılda diye geldiler. Ama reklam parasını yıllık 1 milyar yapıp, deprem parasını 300 milyon yaptılar. Bu memleketin deprem değil Ekrem problemi var bunu da insanlarımız bilmesi lazım” dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Yardımcısı Adem Yıldırım, inceleme yaptıkları anları, “Çınar ağaçları reklam panosu asmak için mi kesildi CHP’li İBB, Beşiktaş’ta 112 tane çınar ağacını kesti. Vahşeti gizlemek için de kimi ağaç kökünün üzerine beton dökmüş kimini de ızgarayla kapatmış. Acaba İBB bu ağaçları, yeni reklam panoları asmak için mi kesti Göreceğiz” notuyla sosyal medya hesabından paylaştı.

haberler Çırağan Caddesindeki 112 çınar kesildi Tepki çeken görüntüyle ilgili çarpıcı iddia

Read More