Haberler Başkanlara adaylık için izin alma şartı

Haberler

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – Milletvekili adaylığı için il ve ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri için görevden istifa tarihinin son günü olarak 26 Aralık’ı belirleyen CHP, belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri için özel bir takvim oluşturmadı. Bunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Merkez yönetiminin belediye başkanlarının milletvekili adaylığı için istifa etmelerine sıcak bakmaması etkili oldu. Teşkilatlara gönderilen yazıya göre Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’dan izinsiz belediye meclis üyesi, Genel Başkan’dan onaysız da belediye başkan istifası olmayacak.

class=’medyanet-inline-adv’>

CHP’li kaynaklar, “Prensipte istifa etmemeleri gerekiyor. Belediye başkanlarının istifa edip milletvekili adayı olması istenmiyor, ancak çok istisnai şartlar da olabilir. Zaten belediye meclisi bizdeyse, yerine CHP’li geliyorsa, belediye başkanı çok sevilen birisidir, partinin oylarını artırır. Böyle özel durumlar olabilir. Ancak belediye başkanının istifa edip milletvekili olma durumu çok istisnai görülüyor” dedi.

CHP’de büyükşehir belediye başkanlarının cumhurbaşkanı adaylığı için istifa etmeleri de istenmiyor. CHP’li büyükşehir belediye başkanlarının görevlerine devam edeceğinin altı çiziliyor.

Read More