Haberler Bankalar harekete geçti: Promosyon kuyruğu!

Haberler

Bolu’da bankaların promosyon ücretlerini 7 bin 500 liraya kadar çıkarmasıyla birlikte emekli vatandaşlar sabahın erken saatlerinde bankaların önünde sıraya girdi.

haberler Bankalar harekete geçti: Promosyon kuyruğu

Mesai saatinden önce maaş hesabını değiştirecekleri bankalara gelen vatandaşlar metrelerce kuyruk oluşturdu. Bankaların vatandaşları 10’arlı gruplar halinde içeriye alması sebebiyle bütün gün sırada bekleyen ancak işlem yaptıramayanlar şanslarını ikinci günde de denemeye devam etti. Sırada beklemekten yorulan bazı emekliler bankanın yakınında oturarak sıranın kendilerine gelmesini bekledi.

İKİ GÜNDÜR BEKLEDİĞİ BANKADA İŞLEM YAPTIRAMADI

2 gündür promosyon alabilmek için sıraya giren Edip Özyancak (69), “Dün sabah geldim. Sıra almıştım. Geri iade ettiler. Bugün yeniden alacağım. Saat 08.00’de geldim. Burada 7 bin 500 lira para veriyorlar. Onun için geldim, işlem yaptırmaya çalışıyorum. Erken geldim ama hala sıra alamadım” dedi.

SAAT 07.00’DE SIRAYA GİRDİLER

Emekli Cafer Bozan ise “Bu güzel bir şey ama sıra işi zor. İnşallah herkese sıra gelir. Biz saat 09.00’dan beri bekliyoruz ama saat 07.00’den beri bekleyenler varmış. Sırayı 10’arlı alıyorlardı. Şimdi 2’şerli alıyorlar. Daha işlem yaptıramadık” diye konuştu.

Eskişehir’de ise emekliler, 8 bin liraya varan promosyon uygulamasından yararlanmaya çalışırken, özel bir banka şubesinin önünde oluşan kuyruk Porsuk Çayına kadar uzandı.

haberler Bankalar harekete geçti: Promosyon kuyruğu

PROMOSYON ENGELİ!

Öte yandan son dönemde bazı bankalar emekli maaşlarını taşıyan vatandaşlara 8 bin liraya varan promosyon bedelleri ödüyor. Ancak bazı şartları var. Bu şartları sağlamayan vatandaşlar ise 8 bin liralık promosyonu alamıyor. Peki böyle bir durumla karşılaşan emekliler ne yapmalı?

Emekli maaşlarına zam yapan hükümet, bankaları da harekete geçirdi. Kendi işletmeleri emekli müşterileri çekmek isteyen bankalar, promosyon miktarlarında önemli değişikliklere giderek ödemeleri 8 bin liraya kadar çıkardı. Hal böyle olunca emekliler yüksek promosyon ödemesi almak için özel bankaların yolunu tuttu.

Ancak bazı özel bankaların ‘özel’ şartları var. Bu şartları sağlamayan vatandaşlar ise 8 bin liralık promosyonu alamıyor. Peki böyle bir durumla karşılaşan emekliler ne yapmalı?

‘BLOKE KOYAN BANKA HAKSIZ BULUNDU’

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı: “Bankaların bu uygulaması Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından hukuka aykırı bulunarak bu konuda emsal bir karara imza attı. Emekli maaşı hacze tabi olmayan varlıklardandır. Bu nedenle Yargıtay Hukuk Genel Kurulu emekliye kredi verirken maaşını teminat olarak değerlendirip bloke koyan bankayı haksız buldu.

‘EMEKLİLER İÇİN MÜJDELİ BİR HABERDİR’

Bu emsal karar maaşını aldığı bankadan kredi çekmiş bulunan tüm emekliler için müjdeli bir haberdir. Hiçbir bankanın kendisine borcu olduğu gerekçesi ile emekli maaşına bloke koyması, maaşı rehin alması, hukuken mümkün değildir.

‘BANKAYA YAZILI TALEPTE BULUNULMALI’

Taşınmaya izin vermeyen bankalardan önce yazılı olarak talepte bulunulmalı, talebi kabul görmediği taktirde CİMER üzerinden şikayet edilmelidir.

‘BDDK’YA ŞİKAYET EDİLMELİ’

Bu nedenle emekliler kredi borcu olduğu için promosyon vermeyen veya yeterince promosyon tutarını yükseltmeyen başka bankaya transferine de imkan tanımayan bankaları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) CİMER üzerinden şikayet etmeli, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak banka blokajının kaldırılmasına karar vermesini talep etmelidir.

‘İKRAMİYE BEDELLERİ HACZEDİLEBİLİR’

Emekli maaşı haczi mümkün olmamakla birlikte ikramiye ve promosyon bedelleri haczedilebilmektedir. Şayet emeklinin haciz takibine düşmüş borcu varsa ikramiyeleri bu borca mahsuben haczedilmesi söz konusu olup alacaklının alacak miktarında tenzil edilir. Emeklinin maaşına dokunulamıyor. Ama promosyon gibi ek paralar haciz kararı varsa haczedilir.

ÖZEL BANKALAR PROMOSYON VERİRKEN KREDİ KARTI GİBİ BAZI ŞARTLAR KOŞUYOR. BANKALARIN BU TARZ DAYATMALARINA KARŞI NE YAPILABİLİR?

Tamamen kanunsuzdur. BDDK’ya şikayet edilsin. Emekli maaşını taşıdığı banka kendisine otomatik fatura ödeme talimatı veya kredi kartı alma zorunluluğu gibi hiçbir ek hizmet almaya zorlayamaz.

‘KMH EKSİYE DÜŞTÜ DİYE HESAP BLOKE EDİLEMEZ’

Emeklilerin borçlarına karşılık maaşları teminat gösterilemez. Burada yegane ayrıntı promosyon ve ikramiye gibi ödemeler emekli aylığından sayılmadığı için haczi kabildir. Banka vadesinde ödenmemiş alacağı varsa bu bedelleri emekliye ödemeyerek alacağını tahsil edebilir. Kredili mevduat hesabında (KMH) eksiye düştü diye maaş bloke edilemez promosyonu vermemezlik yapılamaz. KMH sözleşmesinde hangi zamanda ödemesi gerektiği yazılı olup, zamanında ödeme yapılan borçluya herhangi bir işlem yapılamaz. KMH hesabı eksiye düştü diye emeklinin hesapları üzerinde hak iddia edilemez. Yeter ki ödeme zamanlarını aksatmadan ödemiş olsun.”

Öte yandan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere ödenen banka promosyonunun tam bir karmaşaya dönüştüğünü belirtiyor. Ergün, aylıklarını başka bankalara taşımak isteyen emeklilerin daha yüksek promosyon alabilme girişimlerinin bankalara olan kredi veya kredi kartı borçları sebebiyle engellendiğine dikkati çekti.

SON GÜN 31 AĞUSTOS!

Promosyon ödemesinden 31 Ağustos 2022 tarihine kadar maaşını üç yıl bankadan almayı taahhüt eden müşteriler faydalanabilecek. Taahhüt süresi promosyon ödemesinin müşterinin hesabına geçmesi ile başlıyor.

Read More