Haberler Bakan Kasapoğlu’ndan Derya Büyükuncu açıklaması

Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın koronavirüse yakalanmasının ardından sosyal medyada skandal bir paylaşım yapan eski milli yüzücü Derya Büyükuncu hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın rahatsızlığı ile ilgili suç teşkil eden paylaşımlara yönelik resen başlatılan soruşturma kapsamında, Derya Büyükuncu hakkında yakalama kararı çıkartılmıştır.’ açıklaması yaptı.

BAKAN KASAPOĞLU: ‘KİMSENİN İNSANİ VASIFTAN YOKSUN OLARAK BİR AÇIKLAMAYA HAKKI YOKTUR’

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, basın kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Kasapoğlu, 2021 yılında gerçekleşen ve 2022 yılında gerçekleşmesi hedeflenen projeler hakkında bilgilendirmede bulunduğu toplantıda Büyükuncu ile ilgili de açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın korona virüse yakalanmasının ardından sosyal medya hesabında Erdoğan çiftinin aleyhinde paylaşım yapan eski milli yüzücü Derya Büyükuncu hakkında gerekenin yapılacağının altını çizen Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “Sporcu olmak önce insan olmayı gerektirir. İnsanlığın bir takım asgari vasıfları vardır ve bu vasıfları taşımak her insan için önemlidir. Gelinen nokta itibari ile gerekenin yapıldığını ve bu anlamdaki çalışmaların da neticelendirileceğine inanıyorum. Kimsenin hiçbir şekilde verilen emeği ve insani vasıftan yoksun olarak bir açıklamaya hakkı yoktur. Dolayısı ile hem federasyon hem de bakanlık süreci en güçlü şekilde yürütecektir” ifadelerine yer verdi.

DERYA BÜYÜKUNCU’YA DAİMİ HAK MAHRUMİYETİ CEZASI
Türkiye Yüzme Federasyonu’nda dün Büyükuncu’nun sosyal medya paylaşımının ardından disiplin kurulu olağanüstü toplanmıştı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti;

“Derya Büyükuncu’nun sosyal medya üzerinden sarf ettiği söylem ve yazılarının Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na ve eşine aleniyet oluşturacak şekilde yapmış olduğu paylaşımlarının Türkiye Yüzme Federasyonu Disiplin Kurulu Talimatı’nın 34. maddesine aykırı olduğu, ulusal medya kanallarından öğrenildiği üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ilgili hakkında adli soruşturma başlatıldığı, eylemlerinin yoğunluğu ve içeriğinin şiddet göz önünde bulundurularak Türkiye Yüzme Federasyonu Disiplin Talimatının 34. maddesinin 2. fıkrası uyarınca ‘daimi hak mahrumiyetiyle cezalandırılmasına’ karar verilmiştir.”

 “İNSANLIĞA SIĞMAYACAK İFADELERİ SİNEYE ÇEKMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Konuya ilişkin dün de sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Bırakın bir sporcuya yakışmamasını insanlığa sığmayacak ifadeleri kabul etmemiz, sineye çekmemiz mümkün değil. Sporcu ahlakına sığmayan bu çirkin hareket için gereği yapılıyor.” ifadelerini kullanmış ve Türkiye Yüzme Federasyonunca sporcu hakkında daimi hak mahrumiyeti kararı verilen belgeyi paylaşmıştı.

BAKAN KASAPOĞLU’NUN DÜN PAYLAŞTIĞI BELGE

haberler Son dakika -  Derya Büyükuncu hakkında yakalama kararı

“PANDEMİYİ BİR AVANTAJA DÖNÜŞTÜRME SÜRECİ OLARAK GÖRDÜK”

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın binasında basın kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda, 2020 Tokyo Olimpiyatları’ndaki başarılar ve 2022 yılında gerçekleşmesi hedeflenen projeler değerlendirildi.

Bakan Kasapoğlu, 2021 yılının, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve sporcular açısından özellikle olimpiyat sürecinde güçlü hisleri yaşattığını belirterek, “2021 yılında özellikle 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda bizler için en önemli gündem maddelerinden biriydi. Pandeminin her alanı etkilediği gibi sporda da özellikle uluslararası organizasyonlar başta olmak üzere önemli etkisi olimpiyatlar üzerindeydi. Biz de bu süreci sporcularımız için asla hedeflerden sapma, motivasyon ve kondisyon kaybı değil, bir avantaja dönüştürme süreci olarak gördük. Bakanlık olarak hem sporcuların kondisyonlarını koruma hem de mental anlamda geriye düşüşün olmaması için büyük mücadeleler verdik” değerlendirmesinde bulundu.

“Kış, yaz, su turizmi bakanlığın spor turizmi açısından önceliklerden birisi”
Türkiye’de bakanlık kapsamında açılan spor tesislerine dikkat çeken Kasapoğlu, “Türkiye’nin neresine gidersek gidelim mutlaka bakanlığın modern tesislerini görürsünüz. Sadece stadyumları değil, salonlar, havuzlar, açık kortları, kış sporlarına ayrı su sporlarına yönelik ayrı bir tesisleşmeler mevcut. Kış turizmi, yaz turizmi, su turizmi bizim spor turizmi açısından en önemli önceliklerden birisi. Yine aynı ruhla yeni tesisleri rasyonel ölçeklerle kazandırmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

“2022 yılını gençlik alanında ‘Katılımcılık Yılı’ olarak ilan ediyoruz”
Yeni yılın gençlik alanında ‘Katılımcılık Yılı’ olarak ilan edileceğini de dile getiren Kasapoğlu, “Bundan sonraki süreçte gerek sportif imkanları gerekse gençlik çalışmalarının hem erişilebilirliğini güçlendirme hem de bilinci artırma ve katılımcı ruhla gençlerle beraber yönetme kararlılığındayız. Bu yüzden 2022 yılını gençlik alanında ‘Katılımcılık Yılı’ olarak ilan ediyoruz. Önümüzdeki günlerde daha detaylı bir şekilde açıklayacağım. Gençlerin tüm süreçlere, planlamasından uygulamasına, uygulamasından denetimine kadar var olması adına onlarla beraber bu yolu yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

Read More