Haberler Askere şehitlik getiren ihbar

Haberler

Çiğdem Yılmaz – Konya’da yaşayan 21 yaşındaki İsmet Işık, 2000 yılında İstanbul’daki Hasdal Kışlası’nda askerliğini yapmaya başladı. Aynı kışlada usta birliğine de devam eden Işık, kantin sorumlusu yapıldı. 24 Haziran 2001’de ise Işık, bir arkadaşının yanına çay içmeye gideceğini söyledikten sonra ortadan kayboldu.

Ertesi sabah askeri yetkililer, Konya’daki baba Durmuş Işık’ı arayıp, oğlunun kantindeki 800 lirayı alıp, firar ettiğini bildirdi. O dönemde yapılan tüm aramalara rağmen İsmet Işık’ın izine rastlanmadı.

İKİNCİ CİNAYETİYDİ

Yetkililer aileye Işık ‘ın firar ettiğini söylese de baba Durmuş Işık bir türlü buna inanmadı. 2014 yılında ise baba Durmuş Işık, Sivas’ta yaşadığını söyleyen Adem A. tarafından arandı ve arayan şahıs baba Işık’a, İsmet Işık’ın Hasdal Kışlası’nda askerlik yaparken öldürülüp gömüldüğünü, olayı oğlu İlyas’ın cinayeti işleyenlerin ağzından bizzat duyduğunu söyledi. Bu ihbar üzerine Işık, hemen gidip şikayetçi oldu soruşturma başlatıldı. Adem A. ve oğlu İlyas A.’nın ifadesi alındı.

İlyas A. ifadesinde, “Orhan Doğan ile birlikteyken silahını çıkarıp İsmet Çakmak’ı vurdu. Sonra beni kimseye söylemeyeyim diye tehdit etti. Bana 10 yıl önce de, Hasdal Kışlası’ndaki kantinci eri kantin parası için Bekir Şahin ile öldürdüklerini anlattı” dedi. Bunun üzerine polis ismi geçen şahısları araştırdı ve ismi geçen iki kişinin de, İsmet Işık ile aynı dönemde askerlik yaptığı ortaya çıktı. İsmi geçenlerden Orhan Doğan’ın başka bir cinayetten cezaevinde olduğu öğrenildi,, Bekir Şahin ise tutuklandı. İki şüpheli hakkında 2014 yılında “Adam öldürmek “suçundan iddianame hazırlandı. Ancak şüpheliler cinayeti itiraf etmedi ve suçlamaları da kabul etmediler. Hasdal bölgesinde yapılan tüm aramalara rağmen İsmet Işık’a ait bir ize de rastlanmadı.

“Adam öldürmek “suçundan yargılanan Orhan Doğan ve Bekir Şahin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Kararın onanması sonrası sanıklardan Orhan Doğan cinayeti itiraf ederek, cesedin yerini gösterdi ve Işık’ın kemikleri 19 yıl sonra Hasdal Kışlası’nda bulundu. 

21 YIL SONRA ŞEHİTLİK

Bu gelişme sonrasında er İsmet Işık’a ölümün 21’inci yılında şehitlik verildi. Baba Durmuş Işık, “Askeriye ‘firar’ dedi. ‘Bulun’ dedik bulunmadı. Hep firar deniliyordu. Askeri yetkililer yıllar sonra özür diledi ama iş işten geçti. Kışlaya gömdüklerini de hiç kimse görmemiş. Gece 23.00’ten sonra olmuş olay. Demek ki kimse görmedi, gören de sesini çıkartmadı. Detayını bilmiyoruz, bize verilen bilgi bu. Oğlumun kemikleri 19 yıl sonra Orhan Doğan’ın yer göstermesiyle ortaya çıktı” dedi.

Read More