Haberler Aksaray’da öğretmenin dövdüğü öğrenci ve ailesine psikolojik destek

Haberler

​Olay, 14 Aralık günü Ortaköy ilçesi Şehit Salih Aksu Ortaokulu’nda meydana geldi. Öğretmen Ali Rıza Y., ders sırasında 5’inci sınıf öğrencisi T.K.’yı sınıftan çıkartıp koridorda tokat ve yumruk atıp dövdü, boğazını sıktı. Gürültüyü duyan başka sınıftaki teknoloji tasarım öğretmeni Gülcan Ünlü, koşarak olayda dayak yiyen öğrenci T.K.’yı meslektaşı Ali Rıza Y.’nin elinden kurtardı.

Daha sonra diğer sınıftaki öğretmenler de çıkıp, öğrenciyi alt kata indirdi. Şiddet anı ise güvenlik kamera kayıtlarına yansıdı. Yaşanan olayın ardından T.K., durumu babası  Duran K.’ye anlattı. Duran K. da oğlunu önce hastaneye götürüp sağlık kontrolünden geçirdi. T.K.’ya aldığı darbeler nedeniyle 10 gün iş göremez raporu verildi. Ardından da savcılığa giderek öğretmen Ali Rıza Y. hakkında suç duyurusunda bulundu.

haberler Aksarayda öğretmenin dövdüğü öğrenci ve ailesine psikolojik destek

SORUŞTURMA BAŞLATILDI 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmen Ali Rıza Y.’yi görevden uzaklaştırıp hakkında idari soruşturma başlatıp, konunun incelenmesi için müfettiş görevlendirdi. Ortaköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan  Ali Rıza Y. de, ifadesinin ardından sevk edildiği mahkemece adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. 

‘MEMURİYETİNE SON VERİLİP,  GERİ HİZMETLERDE GÖREV ALABİLİR’

Daha önce görev yaptığı Sakarya ve İstanbul’da da öğrencilere şiddet uyguladığı öne sürülen öğretmen Ali Rıza Y. hakkındaki idari soruşturmanın hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirten İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, ” Yaşanan şiddet olayının ardından idari soruşturma başlattık. Hızlı bir şekilde süren soruşturmamız öğretmenlik mesleğini sürdüremeyeceği ve mesleğine son verilip, memuriyetini geri hizmetlerde yapabileceği yönünde ilerliyor. Öğrencimiz ve ailesine de psikolojik rehberlik hizmete verilmeye başlandı” dedi. 

haberler Aksarayda öğretmenin dövdüğü öğrenci ve ailesine psikolojik destek

‘GEREKEN CEZA VERİLSİN’

Torunu T.K.’nin şiddete uğradığını öğrenip okula gelen dedesi Selahattin K., şunları söyledi:

”Torumun şiddete uğradığını öğrenince, durumu öğrenmek için okula geldim. Biz çocuklarımızı eğitim alsınlar diye okula gönderiyoruz.  Torunumun dediğine göre,  bu öğretmen Ali Rıza Y., bizim çocuğumuza okulda ders yaptırmazmış. Matematik dersinde buna ‘Sen anlamıyorsun’ diye resim yaptırıyormuş. Dayak olayı ise başka bir öğrenci, öğretmen Ali Rıza Y.’ye gidip, ‘T.K. size küfretti. Öğretmen okulda sigara içiyor’ demiş. O da sınıfta dersten koridora çıkarıp dövmüş. Bu öğretmene gereken ceza verilsin. Böyle psikopatları neden devlet besliyor.  Neden görevine sor vermiyor. Çocuk  başka okula da gitmek istemiyor. Yıllardır burada okuyor. Burada arkadaşlarım var diye buraya gidiyor. Benim torunuma yaptı. Bu öğretmen başka okulda yine yapar. Bu hocanın başka vukuatı varmış.”

T.K.’nın ağabeyi E.K.’nin aynı okulda öğrenim gördüğünü belirten Selahattin K., ”Torunlarımın ikisi de bu okulda eğitim görüyor. Arkadaşları burada. O yüzden başka okula gitmek istemiyor.” dedi. 

AKSARAY VALİSİ, AİLEYİ ZİYARET ETTİ 

Aileyi ziyaret eden Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu da sosyal medya hesabından “Böylesine talihsiz ve vicdanlarımızın asla kabul etmeyeceği bir olayın ilimizde olması hepimizi derinden üzmüştür; hatta kahretmiştir. İdari yönden bütün işlemler hassasiyetle yürütülüyor. Ailemiz ve evladımızın her zaman yanındayız’’ mesajı yayımladı.

Ziyaret sonrası da yaptığı açıklamada olayı yakından takip ettiğini belirten Aydoğdu, ”Bu olayın takipçisi olacağız. Aileyi ziyaret ettik. Milli Eğitim Bakanımız da bu olayı takip ediyor” dedi.  

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, yaptığı açıklamada, “Bizi çok üzen, gerçekten Aksaray’ın adına çok üzüldüğümüz, kahırlandıran, görüntüler geldiğinde sonunu bile izleyemediğimiz bir olay vuku buldu. Bu olayın olduğu andan itibaren tüm işlemler yapıldı. Milli Eğitim Müdürümüz derhal olaya el koymuştur. Öğretmenimiz derslerde el çektirilmiştir. 2 Milli Eğitim Müfettişimiz olayla ilgili görevlendirildi. Anında Kaymakamımız, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, İl Milli Eğitim Müdürümüz aileye ziyaretlerini yaptı. Çocuğumuza hem bir psikolog hem de bir rehber öğretmen görevlendirilmiştir. Bu olay hiçbir şekilde kamuoyuna yansımadan önce yapılan işlemler bunlar. Kamuoyuna yansıdıktan sonra da Aksaray halkı gerçekten göstermesi gereken tavrı gösterdi. Bu olaydan dolayı STK’larımız, parti il başkanlarımız, her an ailemizin ve çocuğumuzun yanında oldular. Bu münferit bir olaydır. Dün bazı yorumlardan dolayı çok üzüldüm. Eğitim camiası 980 bin öğretmeniyle Türk bayrağının dalgalandığı her yerde fedakarca görev yapan öğretmenlerimizle dolu. Bu münferit olaydan hareketle bütün eğitim camiasını ve öğretmenlerimizi zan altında bırakmamak gerekiyor. Her şey süreç olarak işliyor. 2 müfettişimiz dosyasını pazartesi günü tamamlayacak. Sayın Milli Eğitim Bakanımız süreçlerin tamamını takip ederek sürekli bizden bilgi aldı. Olayı yakından takip etti. Biz de aileyi ziyaret ettik, teselli ettik. Milli Eğitim Bakanımızın geçmiş olsun dileklerini ilettik. İnşallah çocuğumuz desteği aldıktan sonra okulunda eğitimine devam edecektir. Bizim Aksaray olarak temennimiz, inşallah bu olayların bir daha yaşanmamasıdır. Ailemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Bu öğretmenimizin davranış şekli hiç birimizin tasvip ettiği bir davranış şekli değil. Müfettişlerimizi takip ediyoruz. Sonuç pazartesi-salı günü inşallah açıklanmış olacak” dedi.

VALİ AYDOĞDU: MÜFETTİŞLERİN İNCELEMESİ PAZARTESİ GÜNÜ SONUÇLANACAK

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, katıldığı bir programda Ortaköy ilçesinde bir ortaokulda matematik öğretmeni Ali Rıza Y.’nin öğrencisi T.K.’ya yönelik uyguladığı şiddete değindi. Milli Eğitim Bakanı  Mahmut Özer’ın olayı duyduğu andan itibaren konuyu yakından takip ettiğini belirten Vali Aydoğdu, şunları söyledi:

”Ortaköy ilçemizde bizi çok üzen Aksaray’ın adına çok üzüldüğümüz bizi kahırlandıran, hatta bize görüntü geldiği zaman sonunu bile izleyemediğimiz bir olay vuku buldu. Bu olay 14 Aralık’ta meydana geldi. Olayın olduğu andan itibaren İl Milli Eğitim Müdürümüz derhal olaya el koydu. Öğretmenimiz derslerden el çektirilmiştir. 2 milli eğitim müfettişimiz görevlendirilmiştir. Anında hem Kaymakamımız, hem İlçe Milli Eğitim Müdürümüz hem  İl Milli Eğitim Müdürümüz aileyi destek ziyareti yapmışlardır. Çocuğumuza hem psikolog hem de rehber öğretmen görevlendirilmiştir. Bu olay hiçbir şekilde kamuoyuna yansımadan önce yapılan işlemler bunlar. Kamuoyuna yansıdıktan sonra Aksaray halkı göstermesi gereken tavrı göstermiştir. Bu münferit bir olaydır. Dün bazı yorumlardan dolayı çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Eğitim camiası 980 bin öğretmeniyle Türk bayrağının dalgalandığı her yerde fedakarca görev yapan öğretmenlerimizle doludur. Bu münferit olaydan hareketle bütün eğitim camiasını ve öğretmenlerimizi zan altında bırakmamak gerekiyor. 2 müfettişimiz dosyasını pazartesi günü tamamlayacaklardır. ”

ÖĞRETMEN HAKKINDA 1,5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı, öğrencisi T.K.’ye (11) şiddet uygulayan matematik öğretmeni Ali Rıza Y., hakkında iddiananemin hazırlandığını açıkladı. İddianamede 1,5 yıla kadar hapis cezası istenirken yapılan açıklamada, ”Bugün itibariyle Ortaköy Cumhuriyet Başsavcılığınca 23/12/2021 tarih, 2021/1755 Soruşturma, 2021/543 sayılı iddianamesi ile şüpheli öğretmen hakkında ‘Beden ve Ruh Bakımından Kendisini Savunamayacak Durumda Bulunan Kişiye Karşı, Kamu Görevlisinin Sahip Bulunduğu Nüfuzu Kötüyü Kullanmak Suretiyle Basit Yaralama Suçundan’ kanunda yazılı cezasının üst haddinden cezalandırılması talebi ile Ortaköy Asliye Ceza Mahkemesine kamu davası açılmıştır” denildi. 

Read More