Haberler Akar’dan Hatay’da mesaj: Toprağımızda gözü olanlar tarihe baksın

Haberler

Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Hatay’a gitti. Hatay Havalimanı’nda Vali Rahmi Doğan ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar ve beraberindeki kuvvet komutanları, 6. Kolordu Komutanlığı Bahar Kalkanı Harekat Bölgesi Sektör Komutanlığı’na geçti. Akar ve komuta kademesi burada Harekat Merkezi’nde faaliyetlere ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi. Ziyaret kapsamında, sınır hattı ve sınır ötesinde görevli birliklerin komutanları ile video konferans yöntemiyle toplantı da gerçekleştirildi. “Terörist neredeyse hedefimiz orası” diyen Akar, “Biz bütün komşularımızın hudutlarına saygılıyız” ifadelerini kullandı. Esad rejiminin Türkiye’nin bütünlüğünü hedef alan açıklamalarına ilişkin Akar, şu değerlendirmelerde bulundu: “Hatay ilimizle alakalı pervasız, anlamsız bir takım açıklamalar duyuyoruz. Bu tür açıklamaların sarhoş narası, koma halindeki birinin sayıklamasından farkı yok, bunun hiçbir kıymetiharbiyesi yok. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Ancak toprağımızda gözü olanların da gözlerinin ne hale geldiğini tarihi okuyanlar görür.”

Esad rejimi güdümündeki Suriye Halk Meclisi, Hatay’ın Türkiye’ye katılmasının 82. yılında “Hatay’ı geri almak için her şeyi yapacağız” diye açıklama yapmıştı.

‘MKE milletin öz varlığıdır’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk savunma sanayisinin öncü kuruluşu Makine ve Kimya Endüstrisi’ni (MKE) ziyaret etti. Akar, MKE’nin özelleştirileceği yönündeki iddialara “MKE’nin sermayesi tamamıyla Hazine’ye, denetim, yönetim ve temsil konuları da Milli Savunma Bakanlığı’na ait. Burası tamamıyla milletin öz varlığıdır” ifadesiyle yanıt verdi. – KIRIKKALE İHA

Read More