Haberler AK Parti’li Kurtulmuş: Dünyada rol belirleyen bir Türkiye haline geleceğiz

Haberler

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kocaeli’nin Gebze Belediyesi tarafından kentteki imar sorununun çözülmesi amacıyla düzenlenen Tapu Teslim Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Numan Kurtulmuş, “Türkiye gerçekten önemli bir istikamette yoluna devam ediyor. Türkiye yeniden güçlü, büyük Türkiye olma hedefinde, her gün hedeflerini gerçekleştirerek daha ileriye doğru gidiyor. Zaten bizim gibi ülkelerin, yani etrafında bir sürü sınamalarla karşılaşan, bir sürü tehdit ve tehlikelerle dolu bir bölgede ayakta kalmaya çalışan, ama aynı zamanda tarihten getirmiş olduğu büyük bir birikimle ve bugün elde etmiş olduğu büyük potansiyeliyle önemli bir güç merkezi haline gelen ülkelerin, günü gün eden, gününü geçiren, tabiri caizse suyun üzerindeki bir saman çöpü gibi oradan oraya savrulan bir hali, tavrı, tarzı, siyaseti olmaz. Güçlü bir şekilde ileriye doğru yol almak için bütün milletiyle birlikte kenetlendiği bir idealinin olması lazım. İşte bizim bu anlamda yeniden güçlü, büyük Türkiye idealimiz milletimizin 85 milyonunun tamamının ortak bir şekilde kabul edeceği, benimseyeceği siyaset üstü bir ideal olarak gündemimizdedir” dedi.

‘DÜNYA İLE YARIŞAN BİR ÜLKE HALİNE GELECEĞİZ’

Güçlü ve büyük Türkiye ideali ile Türkiye’nin dünya ile yarışacağını belirten Kurtulmuş, “Türkiye’nin güçlü ve büyük olmasından kastımız sadece ekonomik olarak güçlü olması, sadece askeri olarak güçlü olması değildir. Türkiye ekonomik olarak güçlü olacak. Ekonomik olarak markalarımızla, ürünlerimizle, sanayimizle, yüksek teknolojilerimizle dünya ile yarışan bir ülke haline geleceğiz. İnşallah 29 Ekim’de Bursa’da TOGG’un açılışı yapılacak. Seri üretimine başlanmış olacak ve Türkiye dünyanın önemli sanayi devlerinden birisi olduğunu dünyaya ilan edecek. Ekonomide, teknolojide, özellikle yüksek teknolojilerde ve özellikle savunma sanayisinde Türkiye çok daha ileriye gidecek. Yeniden güçlü Türkiye’nin olmazsa olmaz şartı teknolojide, üretimde, ihracatta güçlü bir Türkiye’dir. Dış politikada kendisine verilen rolleri oynayan bir Türkiye değil, bölgesinde ve dünyada rol belirleyen ve hatta dünyada küresel ölçekte dünya sistemini kurabilen etkin bir Türkiye haline geleceğiz. Bunun için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

haberler AK Partili Kurtulmuş: Dünyada rol belirleyen bir Türkiye haline geleceğiz

Kurtulmuş, Türkiye’nin savunma sanayinde çok güçlü olacağını, yüzde 80’ler seviyesinde milli, yerli bir seviyeye ulaşıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Türkiye dış politikada güçlü olacak. Türkiye askeri olarak güçlü olacak. Türkiye savunma sanayisinde çok güçlü olacak. Yüzde 80’ler seviyesinde milli, yerli bir seviyeye ulaşmayı başardık. Dünyada savunma sanayisinde akla gelen neredeyse tüm ürünlerin tamamı artık Türkiye’de üretilmektedir. Helikopter motoru, akıllı silahlar, mühimmatlar, Hürkuş başta olmak üzere diğer savaş uçakları, İHA ve SİHA’larımız ile bir dünya markasıyız. Hani F-35 tartışması oluyor ya, hani S400 tartışmaları oluyor ya, inanın ki bunlar sadece F-35 ve S400 tartışması değil. Adamlar biliyorlar ki böyle giderse, Türkiye bu istikamette, bu istikrar içerisinde yürümeye devam ederse Türkiye yakın zamanda kendi hava savunma sistemini kuracak, kendi uçaklarını imal ederek dünyada marka bir ülke olacak” dedi.

‘TOPLUMSAL BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLAYACAĞIZ’

Toplumsal bütünlüğü sağlayacaklarını belirten Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de yıllardır istismar edilen bir konuyu Sayın Cumhurbaşkanımız dün İstanbul’da Alevi yurttaşlarımızın temel ihtiyaçları ve taleplerini, bir şekilde yerine getirecek çok önemli bir reform adımını gerçekleştirmiş, bu adımı atmıştır. Çünkü bizim kitabımızda insanları mezheplerine, meşreplerine göre ayırt etmek yazmaz. Bizim kitabımızda insanları etnik kökenlerine, ana dillerine göre birbirinden ayırt etmek yazmaz. Bizim kitabımızda insanları kültürel farklılıklarına göre birbirlerinden uzak tutmak hiç yazmaz. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 85 milyonun tamamını bir, beraber ve kardeş kılacak bir toplumsal bütünlüğü sağlayacağız. Güçlü ve büyük Türkiye maddi anlamda güçlü olduğu gibi, işte bu anlamda da toplumsal bütünlüğünü, kardeşliğini sağlamış bir Türkiye’dir. Cümle aleme karşı mücadele ederken emperyalistler isterler ki, Türkiye kendi içine dönsün. Kendi içindeki fitnelerle, ayrışmalarla mücadele etsin. Sadece şu terörün neden Türkiye’nin başına 40 yıldır bela edildiğinin arkasındaki ana cevap burasıdır.”

‘ADAYIMIZ BELLİ’

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, partisinin Gebze İlçe Başkanlığı Genişletilmiş İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı. 6’lı masayı eleştiren Kurtulmuş, “6’lı masa, 6 mıdır, 7 midir, 8 midir bilmiyoruz. Onlar istedikleri gibi oturup toplanabilirler. Valla biz yorulduk takip etmekten millet olarak söylüyorum. Topla topla, bu biraz da çarkıfelek masasına döndü. Bir senedir söylüyoruz, mesele kimin aday olacağı değil. Eğer ola ki Türkiye’de seçimi kazanırsanız nasıl yöneteceğiniz meselesidir. Terörle mücadelede ne yapacaksınız? Biri bu tarafa gidiyor, biri bu tarafa. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hak ve hukukları hakkındaki görüşünüz nedir? Türkiye’nin temel hak ve özgürlükleri meselesindeki görüşünüz nedir. Ekonomi politikasında ne yapacaksınız? Biri Hanya’ya gidiyor, biri Konya’ya gidiyor. Mesele aday belirlemek değil mesele onlar için yön tayini edememe meselesidir. Onun için bizim pusulamız sağlam, istikametimiz sağlam, adayımız belli” dedi.

‘YENİ BİR BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN KURULDUĞUNU MUTLAKA GÖRECEĞİZ’

Dünya siyasetinde birçok şeyin değiştiğini anlatan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Arkadaşlar belki biz görmeyeceğiz, önümüzdeki kısa bir süre içerisinde dünyada yeni bir ‘Birleşmiş Milletler’in kurulduğunu mutlaka ama mutlaka göreceğiz. Dünyadaki küresel sitemin kurumlarının çoğunun tasfiye edildiğini ve yerine yeni kurumların kurulduğunu göreceksiniz. Dünyada yeni bir siyasal ve ekonomik mimarinin tesis edildiğine şahit olacaksınız. Şüphesiz bunu söylüyorum. Bu yolu açan sizsiniz, bu mücadeleyi başlatan insanların ortaya koyduğu tavır ve inançtır. Bu inançla yolumuza devam ettik. Bir hakkaniyetimiz de adil, hakkaniyetli, güçlü bir dünyanın kurulması. Cumhurbaşkanımız dünya 5’ten büyüktür diye Birleşmiş Milletler’de dünyanın egemenlerine posta koyarken birileri gülüp geçiyordu. Şimdi dünya o noktaya gelmiştir. Bu sistem taşınamaz, bu sistem mutlaka reforme edilmelidir. İnşallah Türkiye yeni dönemde öncü bir rol oynayarak yoluna devam edecektir. Bakıyorsunuz, Rusya- Ukrayna savaşı. Orada o savaşı durdurabilecek tek irade Türkiye’den ve Recep Tayyip Erdoğan’dan çıkıyor. Rusya-Ukrayna savaşı dolayısıyla dünyada zaten başlamış olan gıda krizlerini körükleyecek, özellikle sahra altı Afrika’da açlığın kapılarını sonuna kadar açacak olan bir gıda krizi. Bunu da önlemeye çalışan sadece ve sadece Türkiye’dir.”

Read More