Gözlüksüz 3D görüntü sunan dizüstü: Asus ProArt StudioBook 16 3D OLED

Asus, CES 2023 kapsamında önemli ürünler duyurdu. Burada gözlüksüz 3D görüntü sunan dizüstü ProArt StudioBook 16 3D OLED de vardı.

Acer sonrasında gözlüksüz üç boyutlu görüntü sunan dizüstü pazarına Asus da dahil oldu. CES 2023’e ProArt StudioBook 16 3D OLED modelini getiren Asus, bu modelde 16 inç’lik 3.2K çözünürlükte bir OLED ekrana yer veriyor. Bu ekrandaki gözlüksüz 3D özelliğine Spatial Vision adını veren firma, süreci gözlüksüz sunmak için göz takibi ve özel bir lens katmanından yararlanıyor. Bu sayede derinliğe sahip görüntüler oluşturabilen ve böylelikle etkileyici bir deneyim sunan ürün, Asus’un gözlüksüz 3D sunan tek modeli de olmadı. Bu özelliği bir VivoBook Pro modeline de dahil eden şirket, yeni modellerde yeni nesil Intel işlemciler ve Nvidia grafik kartlarına yer veriyor. Bu sayede yeni modeller yüksek bir performans ortaya koyuyor.

CES 2023’te Asus’un başka güncel duyuruları da vardı. Örneğin firma soğutma performansı çok yüksek Zenbook Pro 16X OLED ile de ses getirdi. Gücünü 13. nesil Intel Core işlemcilerden ve Nvidia RTX 40 serisi ekran kartlarından alan ürün, en üstte 32 GB LPDDR5X DRAM ile donatılabiliyor. Modeldeki klavye kısmını hareketli tasarlayan Asus, yukarı kalkan klavye ile konforlu bir yazma deneyimi getiriyor. Bu klavye ekrana bağlı olarak hareket ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asus’un CES 2023 duyuruları arasında seramik kaplama ile fark yaratan Zenbook 14X OLED de yer alıyordu. Burada “plazma elektrolitik oksidasyonu” adı verilen bir teknikten yararlanan Asus, bu opsiyonel kaplamanın parmak izi tutmadığını ve çizilmeye çok dayanıklı olduğunu belirtiyor. Firmanın ayrıca direkt olarak bulut oyuna odaklanan bir Chromebook modeli de CES 2023 duyuruları arasında yer alıyor.

Asus tarafından hazırlanan gözlüksüz 3D sunan modeller dahil olmak üzere yeni dizüstü modellerinin net fiyatları henüz açıklanmıyor. Bu ürünlerin ilerleye dönemde Türkiye’de de satılmasını bekliyoruz.

Asus ProArt StudioBook 16 3D OLED yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Read More