GOS hamlesi: “Geekbench, bazı Samsung telefonları yasakladı”

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, GOS konusunda gündemden düşmüyor. Bu sefer Geekbench tarafı bir adım attı.

Bilmeyenler için Samsung, bazı telefonlarda yüklü Game Optimizing Service (GOS) üzerinden tam 10 bin kadar uygulamanın performansını kısıyor. Bu uygulamalar için bir liste bulunuyor ve süreç sadece oyunları kapsamıyor. Microsoft Office uygulamaları, Netflix, Google Keep, TikTok ve Samsung’un kendi Secure Folder, Cloud, Pay ve Pass gibi uygulamaları da listede bulunuyor. Testlere göre performansı kısılan uygulamalar listesinde 3DMark, Antutu, PCMark, GFXBench ve GeekBench 5 gibi performans testleri ise yer almıyor. Yani performans testlerinde telefonların gücünden sonuna kadar yararlanılıyor, diğer uygulamalarda ise pil – performans – akıcılık üçlüsünde optimizasyon yapılıyor.

İşte bu durum tepki çektiği ve süreçte kullanıcılara seçme şansı tanınmadığı için geçtiğimiz günlerde bir geri adım atıldı. Samsung, resmî açıklama yaptı ve GOS’un uygulama / oyunlar için GPU ile CPU’yu optimize ettiğini ve yakında GOS’a bir “performans” modunun geleceğini duyurdu.

Gücü sonuna kadar açacak bu modu beklemeyen Geekbench, bugün GOS kullandığı tespit edilen tüm Galaxy S10, Galaxy S20, Galaxy S21 ve Galaxy S22 serisi telefonları yasakladı ve kendi sonuçlarından çıkardı. Firma bünyesinde haklı olarak adil bir performans veri tabanı oluşturmak istiyor. Telefonların Geekbench kadar normalde de maksimum güçlerinde çalışması isteniyor ve GOS gibi adımlar bir “hile” olarak görülüyor.

Today we delisted these handsets from the Android Benchmark chart on the Geekbench Browser.

— Geekbench (@geekbench) March 4, 2022

Bir kez daha hatırlayalım. Bu konuda geçtiğimiz yıl OnePlus da çok tepki çekmişti. Hatırlamak adına OnePlus 9 ve 9 Pro, AnandTech tarafından bulunan bir durum nedeniyle Geekbench listelerinden çıkarılmıştı. AnandTech, telefonların yazılımsal olarak uygulamaya özel performans limitleri koyduğunu ortaya çıkarmıştı. Bunun arkasında kullanıcıya belli etmeden pil ömrünü artırmak ve yüksek ısıyı düşürmek yer alıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telefonlar bazı sentetik testlerde yüksek performans veriyor ancak bu performans diğer bazı uygulamalar ve testler özelinde yazılımsal olarak kısılıyordu. Bunu kullanıcılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda yaptıklarını belirten firma, bu şekilde akıcı deneyimi düşük enerji sarfiyatı ve düşük ısı ile birleştirdiklerini aktarmıştı. OnePlus da tepkiler artınca bu konuda geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Samsung gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More