Google, Youtube ve Facebook’un Türkiye kazancı belli oluyorGoogle

Google, Youtube ve Facebook gibi devlerin Türkiye’de tam olarak ne kadar kazandığı yakında belli olacak gibi görünüyor.

Sputnik’in özel haberine göre TBMM’de kurulan Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, daha önce komisyona gelerek sunum yapan Google ve Facebook gibi şirketlere yöneltilen soruların cevaplarının pazartesi gününden itibaren TBMM’ye geleceğini açıkladı.

Habere göre Tuncay Özkan’ın “Sorulara yanıt geldi mi? Yani Google Türkiye’de kaç para kazanıyor, ne kadar vergi ödüyor, öğrenebildiniz mi?” ifadelerinin üzerine Hüseyin Yayman, “Onlarla bu hafta içinde tekrar görüştük ve pazartesi günü sorularımıza cevaplar gelecek. Hepsine cevap verecekler yani pazartesi gününden itibaren hem Google ve YouTube’dan hem de Facebook ve Instagram’dan komisyonumuzda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sorulan sorulara cevaplar gelecek” yanıtını verdi.

Google, Youtube ve Facebook gibi devlerin Türkiye’deki toplam gelirleri her zaman merak uyandırıyordu. Türkiye’de reklamlar ve diğer hizmetler üzerinden gerçekten çok büyük gelir açıklayacağı düşünülen Google gibi devler, aldıkları Türkiye merkezli bazı büyük cezalara rağmen yüksek gelirleri sayesinde operasyonlarına aktif olarak devam ediyor.

Bu arada aynı haberde sosyal medya odaklı bir detay daha yer aldı. Son zamanlarda çok dikkat çeken TikTok’un temsilcisinin de meclise geleceğini açıklayan Hüseyin Yayman “Bizim komisyonumuz son bir yılda pek çok toplantı yaptı. Facebook’un temsilcisi geldi; Google’un, YouTube’un temsilcisi geldi. Önümüzdeki hafta TikTok’un temsilcisi gelecek, sonra da Aile Bakanı’nı da burada misafir edeceğiz” ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More