Google, “yapay zekâ bilinç kazandı” iddiasını affetmediGoogle

Google geçtiğimiz ay bir süre LaMDA merkezli olarak gündemden düşmemişti. İşte bu konu bir kez daha karşımızda yer alıyor.

Google, birçok diğer firma gibi birçok gelişmiş yapay zekâ sistemleri üzerinde çalışıyor. Bunlardan birisi de uzun süredir gündemde olan LaMDA. Firmanın geçtiğimiz yıl yapılan I/O 2021 etkinliğinde en çok dikkat çeken gösterimlerinden birisi LaMDA olmuştu ve yapay zekâ I/O 22’de de karşımıza çıkarılmıştı. LaMDA, temelde “geleceğin dijital asistanı” olarak tanımlanıyor. Bu sistem mevcut çözümlere oranla söylenenleri çok iyi şekilde anlıyor ve bunlara akıcı ya da başka bir deyişle akılcı cevaplar verebiliyor. LaMDA, halen bir gelecek gösterimi ve Google şimdiden LaMDA 2 üzerinde de çalışıyor. LaMDA’yı geçtiğimiz dönemde gündeme getiren ise şirket mühendisi Blake Lemoine’nin ortaya attığı iddia olmuştu. Lemoine, geliştirilen yapay zekâ için “bilinç kazandı” demiş ve bu oldukça ses getirdi.

Ancak durum tam olarak öyle değildi. En azından Google’a göre henüz iddia edildiği gibi bir seviyeye ulaşılmadı. LaMDA üzerinde çok sayıda kişinin çalıştığını, Blake Lemoine’nin bu konudaki iddialarının gerçek olmadığını ve mühendisin bu konuda yanıldığını belirten Google, Lemoine’yi bir süre belirtmeden ücretli idari izne ayırmıştı. Yeni gelen bilgiye göreyse internet devi mühendisi ile yollarını tamamen ayırdı. Bu işten çıkarma aslında büyük bir sürpriz olmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce de söylediğimiz gibi yapay zekâ sistemleri günün birinde gerçekten bilinç kazanacak. Hatta kapalı kapılar ardında geliştirilen bazı sistemler bu seviyeye şimdiden ulaşmış olabilir. Burada önemli yapay zekâ sistemlerini “doğru” şekilde bilinçlendirmek ve onları insanların asırlardır bitmeyen hatalarından tamamen arındırmak.

Google gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More