Google yakında Android cihazlara özel emojilerini duyurdu!


Google, Noto Emoji projesi sayesinde ücretsiz olarak kullanılabilen yeni nesil emojiler üzerinde çalışıyor. Arama motoru devi yeni emojilerini sadece Android cihazlara sunacağını da duyurdu. Öncelikle, Unicode 15.0’a yetişmek için 31 yeni emoji geliştiriliyor.

Google yakında Android cihazlara özel emojilerini duyurdu!

Google yakında Android cihazlara özel emojilerini duyurdu! - Resim : 1

Bu emojilerin tümü yakında Android’de ve gelecek yılın başlarında diğer Google projelerinde kullanıma sunulacak. En büyük yükseltmelerden biri animasyon desteği olacak. Emojiler ve GIF’ler video dosyaları olarak indirilebilecek. Google ayrıca COLRv1 adlı yeni bir yazı tipi biçimine geçiyor. Bunlar vektör görüntüler demek bu nedenle daha küçük yazı tipi dosyaları karşımıza çıkabilir. Örneğin, Twitter’ın “Twemoji” simge seti 9 MB’den 1,85 MB’a düştü. Ayrıca, büyütüldüklerinde bile keskin kalmaya devam ediyorlar.

COLRv1 emojileri yumuşak geçişler kullanabilir ve renkler önyükleme için özelleştirilebilir. Şu anda renkler yalnızca uygulama veya tarayıcı tarafından değiştirilebilir. Bu, uygulamaların emojilere marka rengi getirmesinin basit bir yolu, yani herkes ya da bir marka emojileri kendine özgü renge sokabilecek. Mevcut teknolojinin önemli bir sınırlaması, özel renklerle bir emoji gönderememeniz olacak. Geçici bir çözüm olarak Gboard klavyesinin Emoji Kitchen özelliğini kullanabilir ve bunun yerine gönderebileceğiniz özel emoji çıkartmaları oluşturabilirsiniz. Emojiler artık sosyal medyanın vazgeçilmez parçaları olduğuna göre Google’ın bu hamlesine şaşmamak gerek.

Read More

Yorum yapın