Google, robotik alanında önemli teknolojiler geliştiriyor [Video]Google robot

İnternet devi Google, kapalı kapılar ardında önemli robot teknolojileri geliştiriyor. Firma robotların insan gibi düşünmesini istiyor.

Google, elindeki büyük maddi güç ile birçok farklı alanda çalışıyor. Kendisini sadece internet sistemleri ile sınırlandırmayan firma, bu bağlamda özellikle yazılım tarafında inanılmaz geliştirmeler yapıyor. Bunlardan birisi de robotları odak noktaya alan PaLM-SayCan. Firma tarafından “dil modellerinin anlaşılma sürecini gerçek dünya yetenekleriyle birleştiren bir robotik algoritma” olarak tanımlanan PaLM-SayCan, kısa süre önce Everyday Robots tarafından geliştirilen bir robot ile gerçek kullanımda da gözler önüne serildi. Bunun için sayfanın üstündeki videoyu paylaşan Google, açık olarak insanların öğrenerek hayatımızı kolaylaştıracak yardımcı robotlar ile daha iyi ve doğal iletişim kurmasını istiyor.

Bu açıdan gelecek adına önemli olan PaLM-SayCan, robotların kendilerine yöneltilen soruları mantıklı şekilde anlamlandırmasına imkân tanıyor. Yöneltilen isteklere doğru cevaplar vermek ve doğru hareketler gerçekleştirmek adına geniş bir veri tabanı ve Google’ın web verilerine erişim sağlayabilen sistem, böylelikle “robotik” etkileşimi daha insancıl hale getirebiliyor. Gündelik hayatın insanlar için sıradan olan kavramlarını algılama ve robotlara uygulatma odaklı bu altyapı, çok aşamalı komutların da altından rahatlıkla kalkabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robotlar günün birinde, yüksek ihtimalle önümüzdeki 20 ya da 30 yıl içerisinde her eve girecek ve insanların en büyük yaşam yardımcısı olacak. Şimdiden robot süpürgelerin getirdiği kolaylığa hayran kalan insanoğlu, evin tüm işini üstlenecek robotları bilim kurgu filmlerinin etkisiyle uzun zamandır bekliyor.

Google robot çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü

Read More