Google, Ripple ile radar teknolojisini her yere getirmek istiyorGoogle Ripple radar

İnternet devi Google, Ripple standardı ile radar teknolojisini her yere getirmek istiyor. Firma bu alanda çok uzun zamandır çalışıyor.

Mutlaka hatırlayanlar olacaktır. Google, “Pixel 4” telefon serisinde “Soli” olarak geçen bir radar sensörü kullanmıştı. Üst kısımda yer alan bu sensör, direkt olarak yakındaki hareketleri algılayabiliyor ve böylece el hareketleriyle telefon kontrolü elde edilebiliyordu. İnternet devi bu sensörü Pixel 5’lere taşımadı ancak bu durum altyapının tarih olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü kısa süre önce Ripple standardı karşımıza çıkarıldı.

Ripple temel olarak açık kaynak kodu bir API standardı ve isteyen herkesin katılımına açık şekilde tasarlanmış durumda. Bu standardın çevresinde şu an Google dışında Ford, Texas Instruments, Blumio, Infineon ve NXP gibi isimler yer alıyor. Ripple ile donanım ve yazılımın birlikte çalışabilirliğini sağlamak ve genel amaçlı tüketici radarı uygulamalarının büyümesini hızlandırmak isteyen Google, bu konuda önemli bir adım atıyor.

Peki burada kullanıcıya yönelik tam olarak neler gelebilir? Ripple standardı temelinde firmalar kişilere uzaktan sağlık gözlemi ve uyku takip sistemleri sunabilir, radarlar ile ofis alanlarının doluluğunu anlık olarak görebilir veya kişilerin hareketlerini algılayabilirler. Örneğin eve konulacak ticari bir radar sistemi, yaşlı bir kişinin tek başınayken düşmesini algılayarak bunu yakınlarına bildirebilir.

Ripple standardı temelinde Pixel 4’lerdeki gibi uzaktan kontrol sistemleri artabilir. Bulaşık makinesi, ocak, fırın ya da televizyon gibi birçok teknolojik ürün sadece el hareketleriyle yönetilebilir hale gelebilir. Bu yeni standarda büyük önem verdiklerini aktaran otomobil devi Ford, henüz net planlar açıklamıyor ancak Ripple ve radar özelinde çalışmalar yaptıklarını onaylıyor. Firma araçlarının dışında olduğu gibi için de kontrol ve algılama için radar kullanmak istiyor gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More