Google, Play Store içerisinden 900 bin uygulamayı / oyunu kaldırabilirGoogle Play Store LOG Tasarım

Teknoloji devi Apple ve App Store tarafı gibi Google da eski uygulamalar için Play Store merkezli adımlar atmaya hazırlanıyor.


Advertisement

Ortaya çıktığı kadarıyla Google, Play Store içerisinden 900 bin kadar uygulamayı / oyunu kaldırmaya hazırlanıyor. Bu uygulamaların / oyunların iki yıldır güncellenme almadığı ve yakında bir adım atılmazsa platform dışına alınacağı aktarılıyor. Google’ın bazı yapımları direkt olarak sileceği, bazılarını ise gizleyeceği söylenirken, kaynaklara göre Apple da 650 bin kadar uygulama ve oyunu kaldırmaya hazırlanıyor. Toplamda 1,5 milyondan fazla eski içerik ile yolları ayırma planları yapan ikili, bazı kişiler çok memnun etmiyor. Bu durum bazı tamamlanmış uygulama / oyunlara sahip geliştiricilerin hiç hoşuna gitmiyor. Ancak uygulamaların yeni işletim sistemleri ve politikalar için güncellenmesi önemli. Özellikle yeni dönemde bunu mutlaka göz önüne almak gerekiyor çünkü hem Play Store hem de App Store özelinde artık bu konuya daha fazla önem veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bu konuda geçtiğimiz haftalarda tepki çekmişti. Şirket bir uygulamayı marketten kaldırmadan önce uygulama geliştiriciye bir mesaj gönderiyor. Geçtiğimiz hafta sayıları ciddi şekilde artan bu mesajlarda, “uygulamanız / oyununuz çok uzun zamandır güncellenmiyor, eğer 30 gün içerisinde güncelleme yapmazsanız satıştan kaldırılacak” bildirimi geçiliyor.

Gündemde yer edinen bu konuya çok fazla sayıda tepki gösteren uygulama geliştirici oldu. Özellikle oyunların tamamlanmış bir sanat eseri olduğu aktarıldı ve bunlar için güncelleme beklentisi hoş karşılanmadı.

Vu konuda Apple sürece netlik kazandırmak adına bir güncelleme geçti. İlk olarak kaldırılacak oyun ve uygulamaların nasıl seçileceği netleştirildi ve burada tam olarak şu aktarıldı: “Son üç yıl içinde güncellenmemiş ve minimum indirme eşiğini karşılamayan (Artık hiç indirilmeyen veya 12 aylık bir süre boyunca çok az sayıda indirilen) uygulamalar ve oyunlar politikaya tabidir”. 

Apple ayrıca daha önce verilen 30 günlük süreyi 90 güne çıkardıklarını da duyurdu. Yani artık uyarını mesajını alan geliştiricilerin, uygulama veya oyunlarını güncellemek adına 30 değil 90 günlük zamanı bulunuyor.

Play Store gelişmesi yanında ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More