Google, microLED merkezli önemli bir satın alıma imza attıGoogle Raxium

İnternet devi Google, diğer birçok rakibi gibi gelecek gördüğü teknoloji firmalarını bünyesine katmaya devam ediyor.

Google, elindeki inanılmaz büyük maddi güç ile sürekli olarak genişleyen bir firma konumunda. Ufak ya da büyük satın alımlar ile birçok teknolojiye sahip olan şirket, bu sefer Raxium‘u satın almasıyla ses getirdi. Bu satın alım için 1 milyar dolar civarında bir para ödediği düşünülen ancak bu henüz kesin olmayan Google, Raxium ile microLED konusunda çalışan çok tecrübeli bir ekibi bünyesine katmış oldu. LCD temelli mini-LED ve OLED’den farklı bir görüntüleme teknolojisi olan microLED, OLED gibi arka aydınlatma kullanmıyor yani gerçek siyahlar oluşturabiliyor. OLED’den en büyük farklı kullanılan üretim materyalleri olan microLED, çok yüksek parlaklığı önemli şekilde piksel yanma sorunu olmadan sunabiliyor.

Bu açıdan geleceğin görüntüleme teknolojisi olarak görülen microLED, sanal ve artırılmış gerçeklik başlıkları için de büyük önem arz ediyor. Raxium’un geliştirdiği microLED paneller de tam olarak VR ve AR çözümlerine odaklanıyor. Şirket özellikle 3.5 µm piksel seviyesine inebiliyor olmasıyla öne çıkıyor. VR / AR başlıklar için ufak piksel boyutuna ihtiyaç bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Glass isimli gözlük modeliyle zamanında büyük bir deneme yapan ancak bunda tam olarak başarılı olamayan internet devi, metaverse’in gündemden düşmediği günümüzde yeni nesil giyilebilir AR / VR ürünleri üzerinde çalışıyor.

Raxium’un ekibi bu ürünün üst seviye bir deneyim sunması için önemli görünüyor. Bu arada Google’ın daha önce de North isimli AR başlık üreticisini satın aldığını belirtelim. Firma bu alanın geleceğinde çok iddialı olabilir.

Google hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More