Google, izinsiz takip konusunda dev ceza anlaşmasına vardıGoogle LOG Tasarım

Google, 2018 yılında ortaya çıkan kullanıcıları izinsiz takip ediyor suçlaması özelinde dev ceza anlaşmasına vardı.

Associated Press, 2018 yılında Google servislerini kullanan kullanıcıların, ayarlarda kapatılmış olsa dahi takip edildiğini ortaya çıkardı. Google Haritalar, hava durumu güncellemeleri ve tarayıcı aramaları gibi herhangi bir uygulama, istemeseniz dahi şirketin sizi takip etmesini sağlıyordu. Google’ın AP’ye cevabı ise şu şekilde olmuştu: “Kullanıcı deneyimini artırmak için Google’ın konum bilgisini kullandığı pek çok farklı alan bulunuyor. Buna Konum Geçmişi, Web ve Uygulama Etkinliği ve cihaz bazlı Konum Servisleri de dahil. Bu araçların kullanımı için açık tanımlara yer veriyoruz ve gelişmiş kontroller sunuyoruz ki kullanıcılar dilediklerinde açıp kapatabilsin ve isterlerse geçmişi silebilsin.”

Bu konu özelinde hakkında ABD merkezli olarak soruşturma açılan internet devi Google, süreci daha fazla uzatmamak adına anlaşma yolunu seçti. Bu bağlamda tam 391 milyon dolarlık bir ceza ödemesini kabul eden şirket, servislerinde bazı değişiklikler yapma sözünü de verdi. Anlaşmanın bir parçası olarak Google’ın konum takibi etkinleştirildiğinde kullanıcıları uyarması ve 2023’ten itibaren bu özelliğin nasıl kapatılacağına dair detaylı bilgi vermesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google ve diğer birçok teknoloji firması sık sık bu tarz “anlaşma” yolunu seçiyor. Çünkü büyük firmalar belirli bir noktadan sonra yasaların üstüne çıkamıyor, daha büyük cezaları ve yasakları önlemek adına daha ufak cezaları ödemeyi kabul etmek durumunda kalıyor.

Google anlaşması yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

Read More