Google I/O 2022 etkinliğinde yapılan önemli duyurular

Google I/O 2022 etkinliği kapsamında firma birçok yeni duyuru yaptı. Bu duyuruların en çok öne çıkanlarını bir araya getirdik.

Google CEO’su Sundar Pichai tarafından başlatılan I/O 2022 sunumunda önemli geliştirmelerden bahsedildi. Örneğin Google Maps için yakında “Immmersive Views” özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde belirli bölgeler çok daha detaylı ve görsel olarak iyi şekilde gezilebilecek. Immmersive Views içerisinde haritalar özel animasyonlar ile canlanacak ve belirli mekanların içerisinde gezilebilecek. I/O 2022’de aktarıldığı kadarıyla Google Translate için 24 yeni dil desteği geliyor. YouTube videolarının otomatik altyazı oluşturma sistemine de yeni dil destekleri getiren internet devi, YouTube videolarına otomatik bölüm ekleme sistemini de geliştiriyor. Artık yapay zekâ daha fazla bölümü kendi başına ortaya çıkarabiliyor.

Duyurulan önemli yeniliklerden birisi de Google Docs için oldu. Türkçe olarak Google Dokümanlar olarak geçen servis, artık gerçek anlamda özet sunabilecek. Gelişmiş yapay zekâ sistemi dokümanı baştan sonra inceleyecek ve en üstte kısa bir özet yapacak. Bu sayede çok ciddi bir zaman kazancı elde edilebilecek. Bu sistem yüksek ihtimalle başta sadece belirli dillere özel olacak.

Google Maps Immmersive Views içerisindeki Londra görüntüsü

Firma, telefon kamerasını kullanan görsel arama sistemini de geliştiriyor. Yakında kamera üzerinden çevredeki objeler hakkında saniyeler içerisinde bilgi alınabilecek. Bu sistem gerçek zamanlı olarak çalışacak ve örneğin bir market içerisinde aradığınız şeyi bulmanızı oldukça kolaylaştıracak.

Görsel arama sonuçlarına daha fazla cilt tonu eklediklerini belirten ve Fotoğraflar için daha iyi cil tonu filtresi getiren Google, dijital asistanı için de geliştirmeler yapmış durumda. Asistan artık belirli cihazlara sadece “bakarak” (Hey Google demeden) soru sormanıza imkân tanıyor. Asistanı daha doğal hale getirmek adına teşvik edici ara ifadeler ekleyen şirket, Asistan’ın artık belirli şarkıları daha iyi belirleyebildiğini de aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, etkinlikte LaMDA için de sunumlar yaptı. Firmanın geçtiğimiz yıl yapılan I/O 2021’deki en çok dikkat çeken gösterimlerinden birisi LaMDA olmuştu. Yapay zekâ temelli LaMDA, gerçekçi bir geleceğin dijital asistanı olarak tanımlanıyor.

Bu sistem mevcut çözümlere oranla söylenenleri çok iyi anlıyor ve akıcı cevaplar verebiliyor. LaMDA, halen bir gelecek gösterimi olarak karşımızda yer alıyor. Google şimdiden LaMDA 2 için de duyuru yapıyor ve bunun için mevcut sürüm özelinde gerçek testler yapılacağı aktarılıyor.

Güvenliğe verdiklerini önemi aktaran Google, aktif edilen Project Shield sistemi ile Rusya işgali altında olan Ukrayna’ya ait çok sayıda internet sitesini saldırılardan koruduklarını aktarıyor.

Google I/O 2022 etkinliği kapsamında “sanal kart” sistemi için de duyuru yapıldı. Firma kişilerin banka bilgilerini korumak adına Chrome içerisinde gerçek kart üzerinden sanal kart oluşturulmasına imkân tanıyacak. Bu sistem yaz döneminde belirli ülkeler için aktif edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıl sonunda “My Ad Center” isimli bir sistemi devreye alacak Google, burada kişiselleştirilmiş reklamlar özelinde toplanan kişisel verilerinizi gösterecek. Burada kişiler görmek istedikleri ya da istemedikleri reklamları da seçebilecek. Böylelikle reklam özelleştirme sürecine herkes dahil olabilecek. Şirket ayrıca yakında kişisel verilerinizi arama sonuçlarından çıkarma sürecini de kolaylaştıracak. Bu işlem için başvuru direkt olarak profilden yapılabilecek.

Kendi uygulamasına internet sitelerinin güvenirliliği için detaylı bilgiler ekleyeceklerini aktaran şirket, I/O 2022 kapsamında Google Wallet duyurusunu da yaptı. Kredi kartları ve giriş kartları için geliştirilen Wallet, firmaya göre cüzdanların yerini tutmak için geliyor ve nakit para haricinde her şeyin altında kalkabiliyor. Bu sisteme yıl sonunda ehliyet bilgilerinin dahil edileceği de aktarılıyor.

I/O 2022 kapsamında akıllı saatlere özel Wear OS işletim sistemi için de bilgiler verildi. Bu konuda artık Samsung ile ortak çalışan Google, 2022’de birçok Wear OS akılı saatin geleceğini aktardı. Platform için yeni uygulamaların da yolda olduğunu belirten firma, sürekli olarak geride kana Android tablet pazarına da dokundu. Şirket uygulamalarını tabletler için daha iyi hale getireceğini aktardı. Ayı zamanda üçüncü parti uygulamaları da ileride Android tabletler için daha iyi geleceği belirtildi.

Şirketin I/O 2022 etkinliğinde donanım duyuruları da oldu. Firma bugün Türkiye’de satılmayan Pixel 6 ve Pixel 6 Pro akıllı telefonları yanına Pixel 6a modelini de ekledi. Abileri gibi Google’ın Tensor isimli ilk mobil işlemcisi üzerine kurulan telefon, üç farklı renkte geliyor. 449 dolarlık bir ABD fiyatı bulunan telefon, 6,1 inç ekran üzerine kuruluyor ve arkasında iki farklı kamera taşıyor.

Selfie kamerası bir ekran deliğinde taşıyan cihaz, Tensor sayesinde canlı çeviri yapabiliyor. Titan M2 güvenlik çipi ile 5 yıl boyunca güvenlik güncellemesi alacak ürün, 21 Temmuz tarihinde belirli pazarlarda elde edilebilecek.

I/O 2022 kapsamında sonbahar döneminde gelecek Pixel 7 ve Pixel 7 Pro için de tasarım gösterildi. Hemen aşağıda görebileceğiniz erkenden görücüye çıkarılan telefonlar, Google imzalı Tensor’un yenisini taşıyacak ve amiral gemisi seviyesinde performans getirecek.

Yaz aylarında kablosuz kulaklık pazarına Pixel Buds Pro modelini ekleyeceğini duyuran Google, üründe ANC’ye yani aktif gürültü engellemeye yer verecek. Bunu güçlendirmek adına kulak içi formunda olacak ürün, altı çekirdekli bir işlemci üzerine kurulacak ve bu açıdan hem ANC’de hem de ses konusunda çok iddialı olacak. Şeffaflık modu da bulunacak kablosuz kulaklık, farklı renklerde elde edilebilecek ve ANC ile 7 saat, ANC olmadan 11 saat pil ömrü sunacak. 199 dolarlık modelde aynı zamanda uzamsal ses desteği de olacak.

Google’dan etkinlikte daha önce sızıntıları yapılan Pixel Watch akıllı saat modeli de en sonunda geldi. Google’ın ilk akıllı saati, Pixel 7’ler ile beraber sonbahar döneminde satışa sunulacak. Yuvarlak tasarıma sahip olan şık ürün, Wear OS işletim sistemi üzerine kuruluyor ve Wallet üzerinden hızlı ödeme için kullanılabiliyor. FitBit ile derin bir entegrasyon taşıyan ürün, güncel her akıllı saat gibi aktif spor takibi yapabiliyor. Fiyatı verilmeyen akıllı saatin detayları daha sonra paylaşılacak.

Bugün Tensor işlemci temelli Google Pixel Tablet duyurusu da yapıldı. Güzel bir tasarıma sahip olan Android tablet, aktarıldığı kadarıyla 2023 yılında satışa sunulacak. Çok erken gösterilen beyaz çerçeveli ürün hakkındaki detaylar daha sonra verilecek.

Google, etkinlikte bir prototip akıllı gözlük modeli de gösterdi. Bu gözlüğün amacı, diller arasındaki bariyeri tamamen ortadan kaldırmak. Ürün konuşulan dilleri algılıyor (Buna işaret dili dahil) ve bunu yazı olarak gözünüzün önüne getiriyor. Şimdilik çok güzel görünen ve büyük gelecek vadeden ürün için henüz bir çıkış tarihi detayı verilmiyor.

Bu arada bugün Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro, Xiaomi Pad 5 ve Redmi K50 Pro, OnePlus 10 Pro, OPPO Find X5 Pro ve Realme GT 2 Pro için Android 13 işletim sisteminin en son geliştirici ön izleme sürümü indirmeye açıldı. Ayrıca bugün Pixel cihazlar için Android 13 Beta 2 dağıtımı da başladı.

Google I/O 2022 duyuruları yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Read More