Google Chrome’a gelen özellik RAM alma derdine son dedirtecek!


Google Chrome, özellikle arka planda çok sayıda sekmeyi açık tuttuğunuzda, bilgisayarınızın performansını öenmli ölçüde düşürebiliyor. Yakın zamanda geliştirme yapısında keşfedilen bir özellik sayesinde, mobil cihazların pil ömrü iyileşecek ve düşük kaliteli PC’lerde de performans artışına sağlayabilecek.

Google Chrome, açık ara en popüler web tarayıcısı konumunda, ancak sistem kaynaklarını tüketme konusunda da kötü bir itibara sahip. Şirket, birçok sekmeyi açık tutmayı seven Chrome kullanıcıları için pil ömrünü artıracak yeni bir özelliği test ediyor ve bu durum yakın zamanda değişebilir.

Google Chrome performans odaklı özelliğe kavuşuyor

Chrome’un varsayılan ayarlarında eğer web sayfalarına beş dakikadan uzun bir süre etkileşimde bulunmadığınız takdirde etkin olmayan sekmeler uyku moduna geçiriliyordu.

Google Chrome'a gelecek yeni özellik tarayıcı hızlandıracak!

Google Chrome ayarlarında keşfedilen yeni özelliğin görüntüsü

Chromebook’larda yer alan Chrome OS 105’te (Dev kanalı) “Yüklenen arka plan sayfaları için zamanlayıcı kısıtlaması” adlı yeni bir özellik bayrak tespit edildi. Bu özellik yukarıda bahsettiğimiz varsayılan 5 dakikalık süreyi, yalnızca 10 saniyeye değiştirerek CPU süresini yaklaşık yüzde 10 oranında iyileştiriyor.

Bu iyileştirme kısmen pil ömründe yüzde 10’luk bir artış elde edeceğiniz anlamına gelmiyor, çünkü CPU, bir sistemin toplam güç tüketiminin yalnızca bir kısmına denk geliyor. Bununla birlikte yeni özellik, açık tuttuğunuz sekmelerin sayısına ve ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ne kadar verimsiz olduğuna bağlı olarak yine de gözle görülür bir fark yaratabilir.

Özellik, Microsoft Windows, Chrome OS, Linux, macOS ve Android dahil olmak üzere tüm platformlardaki Chrome kullanıcıları için birkaç ay içinde yayınlanacak. Microsoft Edge ve Opera gibi diğer Chromium tabanlı tarayıcılar da, özellikle Edge’in zaten benzer bir şekilde çalışan bir verimlilik moduna sahip olduğunu göz önünde bulundurursak, bu yeni değişikliği uygulamayı seçebilirler.

Read More

Yorum yapın