Google, Android temelli özel sistemini Antalya depreminde kullandıGoogle deprem Antalya

İnternet devi Google, daha geniş bir deprem ölçüm / tarama altyapısı için uzun zamandır Android telefonları kullanıyor.

Android telefonların içerisinde çok gelişmiş ivmeölçer gibi sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde telefonlar en ufak bir hareketi dahi iyi şekilde algılayabiliyor. İşte Google bunu kullanarak Android telefonlardan bir deprem ağı kuruyor. Günümüzde depremler belirli bölgelere konulan sismograflar ile algılanıyor. Bu sistemlerin “erken uyarı için” her yere kurulması mümkün olmadığı için de firma sürece Android telefonları dahil ediyor.

Bu sistem ilk olarak Yunanistan ve Yeni Zelanda merkezli olarak kullanıma sunulmuştu. Sistem daha sonra ise yüksek deprem riskine sahip ülkemiz Türkiye‘de de açıldı. Telefonları mini bir sismograf haline getirmek isteyen Google, sistemi ortaya çıktığı kadarıyla kısa süre önce olan Antalya depreminde kullandı.

Sputnik’te yer alan habere göre şirket, Antalya’nın Alanya ilçesinde 5 Ocak sabahı saat 06.21’de gerçekleşen 5.3 şiddetindeki depremi bazı Android telefon kullanıcılarına önceden bildirdi. Kullanıcılar, sarsıntı karayı vurmadan saniyeler önce telefonunda yeni bir deprem bildirimi gördüğünü ifade etti.

Sallantı başlamadan önce gelen bu tarz bildirimler, şiddetli depremlerde hayati bir rol oynayabiliyor ve bu açıdan sistem büyük önem arz ediyor. Google’ın bu sistemi sürekli olarak büyütme ve her yeri kapsama gibi bir hedefi bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More