Google, Android işletim sistemi için yeni özellikler tanıttı

İnternet devi Google, bugün yakında Android işletim sistemi için kullanıma sunulacak bazı yeni özellikler duyurdu. İşte detaylar;

En güncel sürüm Android 12 işletim sistemi üzerine yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Bugün resmi olarak yakında kullanıma sunulacağı açıklanan özelliklerden ilki izinlerin otomatik olarak yenilenmesi oldu. Bu sayede uzun süre kullanmadığınız uygulamanın izinleri otomatik olarak iptal edilecek. Bu özellik güvenlik için çok güzel görünüyor.

YouTube Music, Google Play Books ve Google Photos için yeni Widget’lar hazırlayan firma, telefonları bir otomobil anahtarı haline getiren özelliği Samsung Galaxy S21 modelleri için de aktif etti. Bu özellik belirli ülkelerde belirli BMW otomobiller ile çalışıyor.

Google Fotoğraflar için Hikayeler benzeri formatta anıları gözler önüne serecek bir imkân getiren Google, Gboard’da 1.500 yeni emoji ekliyor, Family Bell ile aile içi alarm benzeri bildirim sistemini devreye alıyor. Bu sistem evdeki tüm akıllı cihazları kullanarak aile bireylerine belirli konularda bildirim geçiyor.

Android Auto tarafında telefon ile otomobil bağlandığı zaman otomobil içi kullanıma uygun arayüzün otomatik açılması gibi bazı yenilikler getiren teknoloji devi Google, bu özellikleri farklı pazarlarda farklı zamanlarda kullanıma sunacaklarını aktardı.

New features are coming to #Android. Check out the full list:

🔑 Digital car key
😀 Emoji Kitchen
🔔 Family Bell
🤳 Memories in Google Photos
📱 New widgets
🔐 Permissions auto-reset

Learn more: https://t.co/4L8dADumPH pic.twitter.com/DSGlKZEbfc

— Android (@Android) December 1, 2021

Android 12 dağıtımı konusunda Türkiye’de en aktif isim Samsung

Bilmeyenler için Android 12 temelli One UI 4, geçtiğimiz hafta itibarıyla Türkiye’deki hemen hemen tüm Samsung Galaxy S21 modelleri için gönderildi. Burada tam olarak Galaxy S21 5G, Galaxy S21 Plus 5G ve Galaxy S21 Ultra 5G için yeni dönem başladı.

Türkiye’de aralık ve ocak ayı içerisinde Android 12’ye geçirilecek telefonlar ilk aşamada şunlar olarak açıklanmıştı:

“Galaxy Z Fold3, Galaxy Z Flip3, Galaxy Z Fold2, Galaxy Z Flip, Galaxy Note 20, Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy S20, Galaxy S20 Plus, Galaxy S20 Ultra ve Galaxy S20 FE,”

Bunlar arasına daha sonra Samsung Galaxy S10 ailesi de dahil edildi. Resmi paylaşıma göre aralık – ocak döneminde Galaxy S10, Galaxy S10e ve Galaxy S10 Plus modelleri de Android 12’nin tadına bakacaklar. Galaxy S10 Lite ise yeni sürüme ocak – şubat döneminde geçirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de 2022’nin ocak ve şubat aylarında Android 12’ye geçirilecek diğer telefonlar ve tabletler ise tam olarak şunlar olacak:

Galaxy Note 10, Galaxy Note 10 Plus, Galaxy Note 10 Lite, Galaxy A52, Galaxy A72, Galaxy A52s 5G, Galaxy Tab S7 ve Galaxy Tab S7 Plus”

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit

Read More