Google, Android Deprem Uyarı Sistemi’ni tanıttı; işte detaylarGoogle

Google bir süredir kullanımda olan deprem uyarı sistemini tanıttı. Sistem geçtiğimiz ay merkezi Alanya ve Balıkesir olmak üzere 4.5 büyüklüğü üzeri iki depremde kullanılmıştı.

Google konuyla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Google Ürün Yöneticisi Boone Spooner Android Deprem Uyarı Sistemi’nin katkılarını ve sistemin detaylarını paylaştı.

Android Deprem Uyarı Sistemi ile doğal afetlerde her saniyenin fark yarattığı bilinciyle kullanıcılara yardımcı olmayı hedeflediklerini söyleyen Google Ürün Yöneticisi Boone Spooner, geliştirilen sistemle ilgili şu açıklamalarda bulundu: ”Android deprem uyarı sistemi, bugün özellikle etkin deprem bölgelerinde yaşayanlar için oldukça önemli bir sistem olarak ön plana çıkıyor. Türkiye, geçen yıl Yeni Zelanda ve Yunanistan ile birlikte Android deprem uyarılarının ABD dışında kullanıma sunulduğu ilk ülkeler arasında yer alıyor. Sistem teknik olarak bir depremin meydana getirdiği titreşimi ve hızını tespit etmek için dünya çapında kullanılan 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanıyor ve kullanıcılarına gerekli uyarıları veriyor. Bu sistem ile kullanıcılarımıza deprem anında zaman kazandırmayı hedefliyoruz. Çünkü biliyoruz ki deprem anında kazanılan birkaç saniye, doğru konum almak ve hazırlanmak için çok kritik olan bir süreyi kazandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google imzalı sistem kaç şiddetindeki depremde kullanılabiliyor?

Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremlerde aktif olarak kullanılabiliyor. Uyarı sistemi depremin şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak ”Farkında Ol” ve ”Harekete Geç” olmak üzere iki tür uyarı gönderiyor. Android deprem uyarı sistemi, telefonun mevcut teknolojisinden yararlanıyor. Sistem, cihaz konumu ve ”Deprem Uyarılar” açık olan tüm Android OS 5.0 ve üzeri tüm telefonlarda çalışıyor. Erken deprem uyarıları almak istemeyen kullanıcılar, cihaz ayarlarından ”deprem uyarıları” seçeneğini devre dışı bırakabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More