Google, 85 milyon dolar para cezası ödeyecek!


Google, arama devinin Android kullanıcılarını yasa dışı olarak izlediğini iddia eden 2020 davasını çözmek için Arizona’ya 85 milyon dolar ödeyecek. Global anlamda süren enflasyon tüm şirketleri zor duruma sokmuşken Google’ın da ciddi bir para cezasına çarptırılması şirkete zor anlar yaşatabilir.

O sırada Arizona Başsavcısı Mark Brnovich, Google’ın konum verileri ayarlarını kapattıktan sonra bile kullanıcıları hedefli reklamcılık için izlemeye devam ettiğini savundu. Bu durum size tanıdık geliyorsa bunun nedeni Google’ın Teksas, Washington, D.C. ve Indiana’daki başsavcılar tarafından da benzer veri izleme şikayetleri nedeniyle dava açılması. Brnovich’in ofisi ayrıca 85 milyon dolarlık anlaşmanın Google’ın böyle bir gizlilik davasında kullanıcı başına ödediği en büyük miktar olduğunu belirtiyor.

Google, 85 milyon dolar para cezası ödeyecek!

Google, 85 milyon dolar para cezası ödeyecek! - Resim : 1

Ancak Google’ın şu anda 69 milyar doların üzerinde üç aylık gelir elde ettiği göz önüne alındığında, ceza basit bir düşüş gibi görünebilir. AB tarafından kötü niyetli reklamcılık uygulamaları nedeniyle Google’a verilen 1,7 milyar dolarlık para cezasına kıyasla bu hiçbir şey. Google sözcüsü José Castañeda yaptığı açıklamada, davanın değiştirilen eski ürün politikalarıyla ilgili olduğunu söyledi. “Konum verileri için basit kontroller ve otomatik silme seçenekleri sağlıyoruz ve topladığımız verileri en aza indirmek için her zaman çalışıyoruz” dedi. “Bu sorunun çözülmesinden memnunuz ve dikkatimizi kullanıcılarımız için faydalı ürünler sağlamaya odaklamaya devam edeceğiz.”

Bu arada Brnovich, “hiçbir varlığın, hatta büyük teknoloji şirketlerinin bile yasaların üstünde olmadığını kanıtlayan bu tarihi anlaşmadan gurur duyduğunu” söylüyor.

Read More

Yorum yapın