Google, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü unutmadı!


1998’den itibaren önemli olaylar, sanatçılar ve tatil günleri gibi tüm insanlık için önem arz eden durumları doodle yaparak güzel bir şekilde hatırlamamıza olanak sağlayan Google, bu sefer de 24 Kasım Öğretmenler Günü için özel bir doodle hazırladı. İşte ayrıntılar!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan ve daha sonra Yeşilçam’ın efsane ismi Hulusi Kentmen’i anan Google, şimdi de 24 Kasım Öğretmenler Günü için özel bir doodle hazırladı. Arama motoru devi yeni doodle tasarımında defter, tahta, gönye ve kalem gibi okul öğelerini kullandı.

Google, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü unutmadı! - Resim : 1

Ülkemizde her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, Atatürk Yılı ilan edilen 1981 yılında 12 Eylül Askerî İdaresi tarafından başlatılmış bir uygulamadır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür.

Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmileşti.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıl dönümlerinin ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. 26 Şubat 1981’de Resmî Gazete’de yayımlanan “Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği” ile Öğretmenler Günü’nün amaçları, kutlama komitelerinin görev, yetki ve sorumlulukları ve kutlama gününe ilişkin esaslar belirlendi.

Read More

Yorum yapın