Gönderilen SpaceX Starlink bağlantı sistemleri Ukrayna’ya ulaştıSpaceX Starlink Ukrayna

Elon Musk tarafından Twitter’dan yapılan duyuru ile ortaya çıkan gelişme gerçek oldu. SpaceX Starlink için bağlantı sistemleri Ukrayna’ya ulaştı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali maalesef halen sürüyor ve saldırılar nedeniyle Ukrayna’nın altyapısı büyük oranda bozulmaya başlamış durumda. Bu yüzden geçtiğimiz gün önemli bir adım atan Elon Musk, uzaydan internet sunan SpaceX Starlink sistemini Ukrayna’da aktif ettiklerini duyurmuştu. O zaman bölgeye bağlantı için gereken anten ve terminallerden yönlendirildiğini de aktaran Musk, sözünde gerçek anlamda durdu. Çünkü bugün Starlink’e erişim için gereken anten ve bağlantı modülleri Ukrayna’ya ulaştı. Elon Musk bu hamlesiyle ülkedeki internet erişimini hemen hemen zarar verilemez hale getirdi. Starlink temelli internete daha önce de belirttiğimiz gibi herkes erişim sağlayamayacak ancak en azından devlet yetkilileri ve kilit kurumlar dış dünya ile iletişimlerini bu sayede çok daha rahat ve kesintisiz hale getirebilecek.

Bilmeyenler için elektrik sağlandığı süre boyunca Starlink sisteminin çevrimdışı kalma ihtimali bulunmuyor. Ayrıca Rusya’nın Starlink uydularını düşürebilmesi de bulunduğumuz şartlar ortasında olası görünmüyor. Bu açıdan Elon Musk Ukrayna için yapabileceği, elinden gelen en güzel yardımı yapmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi en son iki görev ile gündeme gelmişti. Bir hafta içerisinde yapılan iki farklı Falcon 9 merkezli Starlink görevi ile bir seferde 50 tane, diğerinde ise 46 tane uzaydan internet uydusu alçak dünya yörüngesine gönderildi. Elon Musk’ın geçtiğimiz haftaki açıklamasına göre Starlink için güncel kullanıcı sayısı 250 bini geride bıraktı. Aktarıldığı kadarıyla bu rakama 25 farklı ülke üzerinden ulaşıldı.

The dishes have arrived https://t.co/AIpwdljcns

— Loren Grush (@lorengrush) February 28, 2022

SpaceX Starlink projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti

Read More