Golden Visa Portekiz Programı


. AB üyesi olmayan 10.000’den fazla yatırımcı Kasım 2012’den günümüze Portekiz’den gayrimenkul veya fon yatırımı yaparak bu fırsattan yararlandı. Yatırımla Avrupa vatandaşlığı elde edebilmenin en güveli yolu Golden Visa Portekiz programıdır. Golden Visa Portekiz programına en fazla Çin, Amerika, Brezilya, İngiltere ve Türk vatandaşları ilgi göstermektedir.

Tüm TC vatandaşları Golden Visa Portekiz programına başvurabilir. Golden Visa Portekiz oturum kartı edinimi için ya minimum 280.000 Euro’luk gayrimenkul ya da net 500.000 Euro’luk yatırım fonu alımı gerekmektedir.

Golden Visa Portekiz programı yatırımcılara hem Portekiz’de kârlı bir yatırım hem de Portekiz’de yaşama, çalışma ve eğitim haklarından faydalanma fırsatı sunar. Bu fırsat tüm aile üyeleri için geçerlidir. Beş yıl sonra, Golden Visa kart sahipleri Portekiz pasaportuna başvurabilir.

Golden Visa Portekiz nedir?

Yatırım yoluyla Golden Visa Portekiz programı size ailece Portekiz’de yaşama ve çalışma hakkı tanır. Beş yıl sonra ise, Avrupa vatandaşlığı elde etme hakkını size sunar. Golden Visa Portekiz programı Kasım 2012’de başlamıştır. Uluslararası bireysel yatırımcıları ülkeye çekerek Portekiz ekonomisini güçlendirmek hedeflenmiştir.  Bu yüzden Portekiz, Portekiz’de gayrimenkul veya fon yatırımı yapan TC vatandaşlarına oturumla AB vatandaşlığı edinmelerini sağlar.

Golden Visa Portekiz yatırımcısı olarak Portekiz’de yaşamak, çalışmak, ek bir vizeye ihtiyaç duymadan Schengen ülkelerinde seyahat etmek mümkündür.  Üstelik, başvurunuza aile fertlerini de dâhil etmeniz mümkündür.

Golden Visa Portekiz Programının Faydaları nelerdir?

 • Avrupa’daki diğer yatırım programları ülkede yaşamayı şart koşarken, Portekiz yılda sadece yedi gün kalmanızı yeterli buluyor.
 • Beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurma hakkı sunar.
 • İngiltere hariç tüm Avrupa Birliği ülkelerinde, özgürce vizeye ihtiyaç duymadan seyahat edilebilir.
 • Çifte vatandaşlık mümkündür, böylece tüm Avrupa Birliği ülkelerinde eğitim hakkına sahip olunur.
 • Ailece tüm AB ülkelerinin sosyal güvencelerinden faydalanılır.
 • Avrupa’nın tüm ülkelerinde çalışma ve ticaret yapma hakkı edinilir.
 • Portekiz vatandaşı olduktan sonra yatırım satılabilir ve para yurt dışına çıkartılabilir.
 • Portekiz pasaportuyla 188 ülkeye vizesiz seyahat edilebilir.
 • 26 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü ebeveynler dâhil edilerek ailece tüm AB ülkelerinin sosyal güvencelerinden faydalanılır.
 • Golden Visa Portekiz ile çocuklarınızın devlet okullarında veya özel okullarda iyi bir eğitim almasını sağlayabilirsiniz.
 • Portekiz’de hayat diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomiktir.
 • İzlanda, Yeni Zelanda ve Danimarka’dan sonra Portekiz dünyanın dördüncü güvenli ülkesidir.
 • Portekiz’e yerleşmeniz durumunda ilk 10 yıl boyunca geliriniz üzerinden vergiden muaf olmanızı sağlar.

Golden Visa Portekiz ile Oturma İzni Almanın Şartları:

Golden Visa Portekiz başvurusu için şartlar şunlardır:

 1. Avrupa Birliği veya İsviçre vatandaşı olmamak. Tüm TC vatandaşları başvuruda bulunabilir.
 2. Reşit yani 18 yaşını doldurmuş olmak
 3. Temiz bir sabıka kaydına sahip olmak
 4. Golden Visa yatırımını Portekiz’in dışından getirmek
 5. Portekiz’de minimum 280.000 Euro tutarında gayrimenkul yatırımı yapmak.

Golden Visa Portekiz Yatırım Türleri:

Yatırım kategorileri arasında en popüler ve güvenli olanı gayrimenkul alımıdır. Yatırım fonu alımıyla da Golden Visa Portekiz almaya hak kazanırsınız. Gayrimenkulde minimum yatırım tutarı 280.000 Euro iken yatırım fonlarında tutar 500.000 Euro’dur.  

Golden Visa Portekiz Gayrimenkul yatırımları seçenekleri için bilmeniz gerekenler:

Portekiz hükümeti Golden Visa yatırımcılarına, mülklerinden diledikleri kadar kira geliri elde etmelerine izin verir. TC vatandaşları çoğunlukla gayrimenkul yatırımıyla Golden Visa’ya başvurur. Çünkü gayrimenkulde kontrol yatırımcıdadır, yatırım tutarı enflasyona karşı korunur ve Euro cinsinden düzenli kira getirisi sağlanır.

Emlak Yoluyla Golden Visa Portekiz:

 1. İndirimsiz 500.000 Euro seçeneği: Lizbon, Porto ve sahil bandından minimum 500.000 Euro’ya gayrimenkul satın alınmalıdır.
 2. İndirimli 400.000 Euro seçeneği: Nüfus yoğunluğu düşük yerlerden minimum 400.000 Euro’ya inşaatı tamamlanmış veya yeni projelerden gayrimenkul satın alınmalıdır.
 3. İndirimli 350.000 Euro seçeneği: Lizbon, Porto ve sahil bandından minimum 350.000 Euro’ya kentsel dönüşüm aşamasındaki projelerden gayrimenkul satın alınmalıdır.
 4. İndirimli 280.000 Euro seçeneği: Nüfus yoğunluğu düşük yerlerden minimum 280.000 Euro’ya kentsel dönüşüm aşamasındaki projelerden gayrimenkul satın alınmalıdır.

Fon Yoluyla Golden Visa Portekiz

Portekiz Yatırım fonlarından net 500.000 Euro alım yapmanız gerekmektedir. Yatırım fonlarında seçim yaparken ‘%100 Ana Para Korumalı Portekiz Fonlarını tercih etmenizde her zaman fayda var. 

Özetle, dünyanın en güçlü 6. pasaportu olarak Portekiz pasaportuyla 188 ülkeye vizesiz seyahat ve tüm Schengen ülkelerinde yaşama, çalışma ve tüm AB vatandaşlık haklarından faydalanma ayrıcalığına sahip olunur. Üstelik, alınan gayrimenkul istenirse vatandaşlık alındıktan sonra satılabilir ve para yurtdışına çıkarılabilir. Kazanılan haklar bâkidir.

Bu haklara ailece sahip olabilmek için yapılması gereken ilk adım donanımlı ve güvenilir bir danışmanlık firmasından bilgi almaktır. EUPorto doğuştan Portekizli – Türk olması sebebiyle Portekiz’in lokal network’üne sahiptir. Portekiz emlak gerçekliğiyle örtüşen ve lokal karşılığı olan gayrimenkul seçeneklerini diğerlerinden ayrıştırarak sunacak bilgi ve deneyime sahiptir. EUPorto Avrupa’da finans ve gayrimenkul alanındaki 20 yılı aşkın birikime sahiptir. Risk yönetimi konusundaki deneyimi ve lokal bilgi ağıyla sadece filtrelenmiş ürünleri yatırımcısıyla paylaşır. Yatırımcısını riskli yatırım seçeneklerine karşı uyarır ve gerekli önlemleri alır. EUPorto güvencesiyle Portekiz’de en doğru yatırım seçenekleriyle ve sağlam kurumsal hukuki alt yapıyla Portekiz vatandaşlığı yolunda ilerlemek için EUPorto yetkilileriyle irtibata geçebilirsiniz. Sosyal medyada euportocom hesabını takip ederek güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Read More

Yorum yapın