Gökyüzünde İtalyan senfonisi; Maserati MC20 Cielo rekabeti yeni boyuta taşımaya geldi [Video]Maserati MC20 Cielo

MC12’nin tasarım genlerini farklı bir segmente taşıyan Maserati MC20 Cielo, kullanıcı kitlesinin artırılması için önemli bir oyuncu olacak.

Gerek tam elektrikli modeli gerekse SUV sınıfında Grecale ile attığı adımla uzun süredir beklediğimiz yükseliş dönemine gidişatın sinyallerini vermeye başlayan Maserati, rekabetin artık her segmentinde var olduğunu yeni projesiyle kanıtlıyor. Eylül 2020’de lanse ettiği MC20 ile ile dönemine damga vurmuş MC12’nin tasarım genetiklerini modern dünyaya taşıyan İtalyan üretici, Cielo versiyonu ile bu otomobili yüksek performans liginin başka bir yüzüne taşıyor. Açılır tavan yapısıyla farklı bir kitleyi kendisine çekme potansiyeli taşıyan Maserati MC20 Cielo, motorun senfonisini rüzgarlar bir arada harmanlamak isteyenler için kendine has bir tat sunma iddiasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Maserati MC20 Cielo teknik detayları

Ferrari dışında McLaren ve Porsche gibi önemli isimlerin karşısında ciddi bir alternatif olmak isteyen versiyonun adı İtalyanca’daki “Gökyüzü” kelimesinden geliyor. Bu ismin deneyimini yolda hissetmek isteyenlerin koltuklarında otururken 12 saniye beklemesi yeterli olacak. Aracın tavan açılış süresini 12 saniye olarak veren Maserati, sistemin beraberinde getirdiği 65 kilogramlık ağırlık dezavantajına rağmen performansta hissedilir bir kayıp yaşanmadığına vurgu yapıyor. Son dönemlerde en beğendiğimiz motorlardan birisi olan 3.0 litrelik V6 Nettuno, twin turbo desteğiyle 630 PS güç ve 730 Nm tork üretmeye devam ediyor. MC20 Cielo’nun tavan sistemiyle birlikte 1.540 kilogramlık toplam ağırlıyla birlikte 0’dan 100’e hızlanmasını 3.0 saniyede tamamladığını görüyoruz. Bu değer Coupe versiyona oranla sadece 0,1 saniyelik kayıp olduğu anlamına gelirken, 0-200’ün 9,2 saniye olması da belirtmeden geçemeyeceğimiz veriler arasında. Maksimum sürat tarafında ise 320 km/s’i aşan limitler kullanıcıları bekliyor. Fiyatlar henüz açıklanmayan MC20 Cielo’nun Coupe’den daha pahalı olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More