Getty Images, Stable Diffusion’ı geliştiren Stability AI’a dava açtıGetty Images

Getty Images, Stable Diffusion’ı geliştiren Stability AI’a dava açtı. Bu konuda kısa süre önce başka bir yasal adım da atılmıştı.

DALL-E, Stable Diffusion ve Midjourney gibi yapay zekâ temelli sistemler gündemden düşmüyor. Kaçıranlar için internetteki fotoğrafları / görselleri geniş çaplı olarak toplayarak analiz eden ve kişilerin yazdıklarını bunlar üzerinden görsel hale getiren sistemler, genel olarak beğeniliyorlar ancak tepki çeken birçok yanları bulunuyor. Örneğin bu sistemler tasarımcılar ve fotoğrafçıların tarzlarını izinsiz olarak kopyalıyor ve kullanıyor. Getty Images firması da tam olarak bu konuda bir adım atıyor. Platformundaki fotoğrafların Stable Diffusion‘ı geliştiren Stability AI tarafından izinsiz olarak kullanıldığını belirten firma, “telif hakkı ile korunan milyonlarca görüntünün kopyalanması ve işlenmesi” üzerinden yasal bir adım atıyor.

Büyük stok fotoğraf sitesi Getty Images bu konuda haklı çünkü Stable Diffusion tarafından hazırlanan bazı fotoğraflarda firmanın stok fotoğrafları korumak için kullandığı logolar dahi görünüyor. Yapay zekâ logoları henüz tam olarak gizleyemiyor ve bunun bir örneğin sayfanın en üstünde yer alıyor. Bu dava hakkında Stability AI henüz bir açıklama yapmıyor ancak kendilerini büyük bir ceza bekliyor gibi görünüyor. Bu davadaki sonucun başka firmalar için örnek teşkil etmesi de bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte bu konuda geçtiğimiz günlerde büyük sonuçları olabilecek bir adım daha atılmıştı atıldı. Üç sanatçı (Sarah Andersen, Kelly McKernan ve Karla Ortiz) Stable Diffusion ve Midjourney sistemlerinin arkasındaki Stability AI ile Midjourney yanında DeviantArt’a karşı dava açtı. Bu kuruluşlar tarafından geliştirilen yapay zekâ araçlarının “orijinal sanatçıların izni olmadan” internet üzerinden toplanan beş milyar görüntü üzerinden eğitilmesinin, milyonlarca sanatçının hakkını ihlal ettiği düşünülüyor. Çünkü Stable Diffusion ve Midjourney gibi sistemler üzerinde yaratılan içeriklerden para kazanılıyor, bu gelirden orijinal sanatçılar maalesef pay alamıyor. Bu konudaki diğer detayları burada yer alıyor.

Getty Images ve Stable Diffusion davası yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 böyle üretilip test ediliyor

Read More