Geri sayım başladı; Lamborghini’nin ilk elektrikli otomobili hangi segmentte yer alacak?

Üretim ve satış tarihi kısa süre önce netlik kazanan ilk elektrikli Lamborghini modeli için CEO Stephan Winkelmann önemli mesajlar verdi.

Lamborghini’nin 1963 yılında başlayan macerasında süper spor otomobil segmentindeki rekabetin bugünkü seviyeye gelmesindeki payı göz ardı edilemez. Ferrari ile bugün hala amansız şekilde devam eden ikonik rekabette birbirinden değerli modelleri otomobil tarihine armağan eden “Kızgın Boğa” için yaklaşık 60 yıllık macerada yeni bir döneme giriyoruz. Saatler önce elektrifikasyon planını detaylandıran İtalyan üreticinin hibrit modellerle kademeli olacak dönüşümüde 2028 yılı bir milat olarak kayıtlara geçecek. Önümüzdeki 6 yılın sonunda ilk elektrikli modelini satışa sunacak olan Lamborghini, bu modelin ait olacağı segmentle ilgili de ilk ipuçları verdi. CEO Stephan Winkelmann tarafından verilen mesajla doğrultusunda, aracın dört kişilik bir model olacağı netlik kazanmış gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini, ilk elektriklisi için bu yıl çalışmalara başlıyor

Süreçle ilgili Autocar‘a önemli açıklamalarda bulunan Winkelmann, elektrikli modelde daha önce pazara sunulan tüm modellerden çok daha radikal farklılıklar olacağını ifade ederek dikkatleri üzerine çekiyor. Modelin marka DNA’sını yansıtma konusunda herhangi bir soru işareti yaratmayacağını ifade eden Winkelmann; “Burada tamamen yeni bir otomobilden bahsediyoruz. Ürün gamına eklenecek dördüncü ve bağımsız bir model. Binek nitelikler taşıyan normal bir modelden daha yüksekte konumlanacak. Ana fikir bu yönde. Şu aşamada net bir karar verildi diyemem. O yüzden derinlemesine bilgi paylaşımı için şu anda erken. Çalışmalarımız devam ediyor ve her şey planladığımız gibi giderse somut adımları bu yıl içerisinde atacağız.

Bugün araç üretimine baktığımızda tüm ihtiyacın marka içinden karşılanabildiği bir durum söz konusu değil. Bu sebeple Volkswagen Grubu içerisinden veya dışından farklı noktalarda destek alabiliriz. Bunu da bir avantaj olarak görüyoruz. Her şeyden önce otomobilin gerçek bir Lamborghini olması gerekiyor.” şeklinde konuştu. Urus’un altında konumlanabilecek bir Crossover olma ihtimali bir hayli yüksek olan bu modelin seri üretim öncesinde bir prototip veya konsept üzerinden görücüye çıkarılmasını bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

2022 Lamborghini Countach ilk nesille birlikte yola çıktı

Read More