Gerçek yolları oyuna aktaracak proje: “Porsche Virtual Roads”Porsche Virtual Roads

Dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden Porsche, bugün dikkat çeken bir proje ile gündemde. Gelin Porsche Virtual Roads ile tanışın.

Yeni bir video oyunu geliştirmek çok uzun zaman alıyor. Örneğin, yarış oyunlarındaki ya da simülatörlerindeki pistlerin, lazer kullanılarak hassas bir şekilde taranması ve dijital ortama geçirilmesi gerekiyor. Bu süreç çok ciddi şekilde zaman ve para gerektiriyor. Dev üretici Porsche tam da bu durumu değiştirmek istiyor. Yeni tanıtılan Porsche Virtual Roads sistemi piyasaya sürülmeye hazır olduğunda, bu zaman alıcı süreç önemli ölçüde hızlandırılacak. Peki burada tam olarak nasıl bir sistemden bahsediyoruz?

Bu sistemin arkasında esasen “Way Ahead Technologies” firması yer alıyor. Porsche ile ortaklaşa çalışan bu yenilikçi teknoloji firması, yolların ya da pistlerin sadece akıllı telefon kameraları ile taranmasına imkân tanıyan bir sistem geliştirmiş durumda. Bu yukarıdaki videoda görebileceğiniz basit altyapıda herhangi bir otomobilin önüne takılan akıllı telefon ile istenilen her yol kayıt altına alınabilecek.

Özel bir yapay zekâ sisteminden güç alan bu Porsche Virtual Roads sistemi, akıllı telefonlar ile yapılan video kayıtlarını alıyor ve bunları oyuna aktarılabilecek şekilde dijital hale getiriyor. Yaklaşık 8 km’lik bir yolu dijital hale getirmesi bir saatten kısa süren sistem, hazırladığı gerçek hayat üzerinden oluşturulan yolları ya da pistleri, Assetto Corsa gibi yarış simülasyonları içerisinde çalışabilecek formatta dışa aktarabiliyor.

Porsche Virtual Roads sistemi piyasaya çıktığı zaman herkes gerçek hayatta kullandığı favori yolunu akıllı telefonu ile kayıt altına alabilecek, bu yolu yarış oyunlarının içerisine dahil edebilecek ve hepsinden önemlisi ortak sürüşler için başkalarıyla paylaşabilecek. Assetto Corsa dışındaki diğer yarış simülasyonlarına da destek verecek bilgisi verilen sistem, ileride daha detaylı hale getirilecek.

İlginizi Çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Read More