General Motors, Avrupa’ya dönüş mesajıyla dikkat çekti



Cadillac Lyriq General Motors

2017’de Avrupa’ya veda eden General Motors, elektrifikasyonla birlikte pazara geri dönüş için ciddi şekilde hazırlık yapıyor.

Opel-Vauxhall ikilisini o dönem tek çatı içerisinde yer alaran PSA Grubu’na satarak Avrupa’dan çekilme sürecini 2017 yılında resmiyete döken General Motors, son yıllarda elektrifikasyon odaklı değişim süreciyle birlikte tekrar pazara dönüşle ilgili ipuçları verdi. Özellikle Cadillac tarafında yaşanan dönüşümde alınan geri dönüşlerle birlikte adeta güveni tekrar yerine gelen GM, Uzak Doğulu üreticilerin de Avrupa pazarına adım adım yaklaşması sebebiyle geçtiğimiz süreçte verdiği ipuçlarını somut açıklamalarla desteklemeye başladı. Konuyla ilgili ilk açıklamalarda bulunan CEO Mary Barra, elektrikli otomobillerle birlikte yeniden doğacak olan rekabet ortamını önemli bir fırsat olarak gördüklerini net şekilde ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

General Motors için ilk öncü isim Cadillac olabilir

Gelecek planlarıyla ilgili yerel basına konuşan Barra; “Yaklaşık beş yıl önce Opel ile olan ilişkimizi sona erdirdik. O dönemki sürece ve günümüze baktığımda, her ne kadar zor bir karar olsa da bununla ilgili bir pişmanlık yaşamadığımızı söyleyebiliriz. Şu anda içerisinde bulunduğumuz dönüşüm süreci ve sahip olduğumuz büyüme fırsatına baktığımızda, Avrupa’ya tamamen elektrikli bir oyuncu olarak yeniden girebiliriz. Aslında bunun gerçekleşmesini dört gözle bekliyorum.” ifadelerine yer verdi. Açıklamalarında dönüşle ilgili bir takvim paylaşmaktan kaçınan Barra, grup içerisindeki hangi markaların da öncü olabileceği konusunda detay vermedi. Grup içerisindeki en önemli üyelerden birisi olan Cadillac’ın şu aşamada beklenti olarak ön planda olduğunu da belirtmekte fayda var. Köklü marka, geçtiğimiz mart ayında ilk elektrikli modeli Lyriq’in üretim sürecini başlattı. Grubun 2035 itibarıyla tüm markalarıyla birlikte sadece elektrikli model satan bir oluşum planı da geçerliliğini koruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More